Kyselina listová je považována za nedílnou součást těhotenství. Každá nastávající maminka by ji měla užívat v dostatečné míře. Ale jak má být tato míra vysoká a je skutečně nezbytné běžet pro speciální tabletky do lékárny?

Kyselina listová je jedním z vitaminů skupiny B. V našem těle je zodpovědná především za tvorbu nových buněk. A právě díky tomu hraje důležitou roli také při vzniku nového života. Pokud ji ale těhotná žena nemá dostatek, je vývoj plodu ve vážném ohrožení. Kromě potratu, či předčasného porodu může absence tohoto vitaminu způsobit také vrozené vývojové vady miminka, ať už jde o vážné rozštěpy či anencefalii. Jak se toho vyvarovat?

spi1.jpg

Nejlepším zdrojem kyseliny listové v běžné stravě je zelenina, ať už listový salát, špenát, hrášek, brokolice, chřest, růžičková kapusta a tak dále. Najdete ji ale také v mase a vnitřnostech, převážně v játrech, či vejcích a celozrnných výrobcích.

Zatímco před otěhotněním se doporučený denní příjem kyseliny listové pohybuje okolo 0,2 mg za den, jiný stav už vyžaduje dávky mnohem vyšší dávky, ideálně trojnásobné. A toho je pouze běžnou stravou velmi těžké dosáhnout. Problém tkví mimo jiné i v tom, že se v těle netvoří její zásoby, protože je rozpustná ve vodě, takže ji vyloučíme močí. Navíc se z potravin vytrácí tepelnou úpravou.

„Listy salátu nebo syrového špenátu jsou v syrovém stavu velmi lehké, takže by jej maminky musely sníst obrovské množství. Jen pro představu, jsou to například tři hlávky čínského zelí denně. Navíc se velice rychle ničí jakoukoli kuchyňskou úpravou. Neříkám, že je zcela nemožné získat veškerou potřebnou kyselinu listovou v těhotenství jen z běžné stravy, ale je to velmi těžké,“ říká nutriční terapeutka a antropoložka z Thomayerovy nemocnice Mgr. Jitka Tomešová, která tak jednoznačně doporučuje její doplňování formou tabletek. Na trhu jsou dokonce i vitaminové doplňky, které pomáhají tělu kyselinu listovou lépe vstřebávat. I s tím mohou mít některé ženy problém.

spi2.jpg

Kdy začít kyselinu listovou užívat?

Ideální je, pokud žena užívá kyselinu listovou ještě několik měsíců předtím, než otěhotní. Její tělo je tak v dobré kondici a připravené na zátěž v podobě vývoje nového života. Ženy navíc často odhalí těhotenství až později a miminko nejvíce potřebuje tento vitamin právě na startu, tedy v prvním trimestru.

„Je to tak! Nejdůležitější je užívat kyselinu listovou zpočátku těhotenství, kdy se vyvíjí nervová trubice. Ale ani pak není na škodu ji užívat. Vyvíjejí se totiž další soustavy, které od toho mohou být odvislé. Proto je kyselina listová jednou z mála látek, které se dávají nastávajícím maminkám plošně ve formě vitaminových doplňků,“ dodává Tomešová.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: