Kyselina citronová je hotový zázrak, na který nedaly dopustit už naše (pra)babičky. Bezpečně s její pomocí zpracovávaly úrodu ovoce a zeleniny do džemů, kompotů a dalších dobrot a se zbytkem se pak vrhly na úklid. Bez zbytečné chemie a utrácení. Doba se změnila, ale úžasné vlastnosti bílých krystalků přetrvávají. Neholdujete úklidovým prostředkům plným chemikálií poškozujících přírodu, nebo se chystáte zavařovat? Pak mějte pár sáčků kyseliny citronové vždy po ruce. Tady je rychlý přehled jejích super schopností.
5ed50c090a62dobrazek.png

Kyselina citronová v kuchyni

  • Podporuje želírovací proces, funguje jako konzervant a zvýrazňuje chuť ovoce i zeleniny při zavařování.
  • Dochutí saláty, kompoty i nápoje.
  • Dokáže stabilizovat barvu ovoce, takže se vám třeba taková nastrouhaná jablka už nikdy nemusí zbarvit do hněda. Stačí je kyselinou citronovou zasypat či zakapat.
  • Má schopnost srážet mléko, proto můžete s její pomocí vyrobit třeba sýr. Na jeden litr mléka stačí půl lžičky kyseliny citronové.

Kyselina citronová jako čistič, který nepáchne

  • Účinně bojuje s vodním kamenem. Pokud vás v domácnosti trápí tvrdá voda, pak nejspíš máte bohaté zkušenosti s usazováním minerálů na vodovodních bateriích či sprchovém koutu. Abyste se jich zbavila, rozpusťte tři lžíce kyseliny citronové v jednom litru vody. Tímto prostředkem se pak pusťte do čištění, třeba pomocí rozprašovače.
  • Odvápnit tímto roztokem můžete i pračku či myčku – jako bonus ji zbavíte i zápachu. Na dno spotřebiče nasypte deset lžic kyseliny citronové a spusťte ho prázdný na krátký program při střední teplotě.
  • Vyčistit rychlovarnou konvici můžete tak, že ji naplníte až po rysku „MAX“ a přisypete lžíci kyseliny citronové. Necháte vodu vařit a poté zhruba 45 minut působit, než roztok vylijete. Konvici následně propláchněte – uvařte v ní čistou vodu a tu následně vylijte.
  • Kávovar zbavíte usazenin, když v nádržce na vodu rozpustíte tři lžíce kyseliny citronové a necháte celý obsah protéci. Pak přístroj důkladně propláchněte čistou vodou.
  • I rez z kovových předmětů odstraníte tak, že je ponoříte do roztoku kyseliny citronové a necháte 24 hodin působit. Na sto mililitrů vody je potřeba jedné velké lžíce.

Vlastní univerzální čistič domácnosti vyrobíte tak, že do litru teplé vody nasypete tři lžíce kyseliny citronové a přidáte trochu (ideálně ekologického) prostředku na mytí nádobí.

Kyselina citronová a prádlo

Zastane změkčovadlo bílého prádla. Stačí rozpustit čtyři lžičky krystalků v množství vody, které se vejde do příslušné přihrádky v pračce.
Trápí vás nepěkné žluté skvrny v podpaží bílého oblečení? Namočte ho přes noc v roztoku kyseliny citronové (20 g na litr vody).

Náš tip – vyzkoušejte

Kyselina citrónová

5ed50c4f70280obrazek.png

Kyselina citronová podporuje želírovací proces a zvýrazňuje chuť ovoce i zeleniny při zavařování. Je vhodná na dochucení salátů, kompotů a nápojů. Dále je vydatným pomocníkem při odstraňování vodního kamene, např. v kávovarech a rychlovarných konvicích.

5ed50d2840599obrazek.png
Více na www.oetker.cz

Reklama