Druhý ročník soutěže pro veřejnost Kyselá žába a Zlatá žába, který odstartoval v červenci, už má první tipy na vítězky a vítěze!

Soutěž Kyselá a Zlatá žába vyhlásilo vloni poprvé občanské sdružení Žába na prameni. Cílem soutěže je opět otevřít diskuzi nejen o správném, nediskriminujícím používání českého jazyka, ale také upozornit na jevy, výroky a situace, které nejsou vůči ženám nebo mužům fér. Dalším cílem je upozornit na dobrý příklad, pozitivní posun, "skok" ve vnímání rovných příležitostí žen a mužů.

"Zlatá žába" je cena za snahy a úspěchy konkrétních lidí, kteří svými aktivitami a postoji pomáhají v prosazování myšlenky rovných příležitostí pro ženy a muže. V loňském ročníku soutěže cenu získali např.: redaktor pořadu Zátiší na Radiu 1 Josef Chuchma, novinář týdeníku Týden Martin Fendrych nebo dokumentaristka Olga Sommerová.

Kyselá žába je symbolickým "napomenutím" za vyjadřování, které není vůči ženám nebo mužům tak docela fér. Cena je zároveň otevřenou nabídkou ke společnému hledání možností, jak věci měnit k lepšímu. Cenu Kyselá žába v minulém roce získali například premiér Mirek Topolánek, nebo ženy, které o sobě stále mluví v mužském rodě.

Na Kyselou žábu 2007 veřejnost zatím tipovala například: hudebníka Gipsyho -- Radka Bangu, psychiatra a publicistu Cyrila Höschla, nebo Lucii Talmanovou. Nominovaní na Zlatou žábu, která je cenou za snahu, či pozitivní krok na poli prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže, jsou například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, novinář Michal Komárek z Reflexu a další. Za jaké výroky a kdo další je ve hře se dozvíte na stránkách občanského sdružení Žába na prameni www.zabanaprameni.cz/kysela.

O co Žábě na prameni vlastně jde?
Cílem soutěží o Kyselou a Zlatou žábu a o Zlatou divadelní žábu rozhodně není někoho poučovat, či vnucovat mu jiný názor. Naopak naším cílem je otvírat dialog, diskutovat a vidět problematiku rovných příležitostí mužů a žen z různých úhlů pohledu. Myslíme si, že kritiky, která neuráží, ale naopak otevírá nový prostor k zamýšlení, není nikdy dost.

Soutěží se v těchto kategoriích:
1) Sexistická/ý politička/ politik
2) Sexistická/ý novinářka/ novinář
3) Sexistická osobnost ze světa kultury, vědy, sportu
4) Sexistická situace ze života
Ocenění Zlatá žába se uděluje bez kategorií.

Vaše tipy můžete posílat na www.zabanaprameni.cz/kysela. Vyhlášení vítězek a vítězů proběhne opět na slavnostním, svérázném večeru, plném rovných příležitostí i humoru na podzim 2007.

Reklama