O třetí největším ostrově ve Středozemním moři se říká, že je to místo, kde se narodilo slunce. Je tady totiž více než 300 slunečných dnů v roce.

Afroditin ostrov nebo ostrov slunce – tak je často Kypr nazýván. Podle řecké mytologie se právě na Kypru zrodila z mořské pěny Afrodita – bohyně lásky a krásy. Toto slavné místo můžete navštívit v oblasti Pafos (Paphos) v západní části Kypru a ženy zde mohou omládnout a zkrásnět, když skalisko, u kterého se Afrodita z moře vynořila, několikrát obeplavou.

Kypr

Kdy sem zajet? Kdykoli!

Na Kypr se můžete vypravit prakticky v kterémkoliv ročním období a vždy si zde užijete příjemný pobyt. Letní měsíce jsou slunné a horké (až kolem 40 stupnů Celsia) a uspokojí všechny vyznavače opalování a koupání v teplém moři.

Velmi krásné období je zde od poloviny září do listopadu, kdy je moře vyhřáté a teploty se pohybují mezi 25–28 stupňů Celsia. Často se dá v moři koupat i v prosinci.

Od ledna do března se zde můžete procházet v příjemném počasí kolem 15 stupňů a užívat si přímořskou atmosféru. Navíc v pohoří Troodos s nejvyšší horou Olympos (1951 m n. m.) napadne sníh a dá se zde lyžovat.

V jarních měsících opět nastoupí příjemné teploty a Kypr je okouzlující, všude kvete plno květin a v sadech dozrávají pomeranče a citróny.

Kypr

Milovníci historie si na Kypru rovněž přijdou na své

Díky jeho strategické poloze mezi Afrikou, Asií a Evropou se zde vystřídalo několik civilizací, které po sobě zanechaly nespočet pamětihodností. Jsou zde pozůstatky prehistorických sídlišť, antické památky, středověké pevnosti, byzantské kostely a kláštery, turecké mešity a mnoho dalších upomínek na pestré dějiny ostrova. V každém větším městě můžete navštívit archeologické muzeum.

Kypr

Kyperská příroda je rozmanitá, místy nedotčená a prostě nádherná. Roste tady spousta vzácných rostlin včetně orchidejí a vyskytují se zde zajímavá zvířata – například mořské želvy středomořští tuleni, pelikáni, plameňáci, mufloni a vzácní plazi.

Moře vás rozhodně nezklame. Je krásně čisté a 56 kyperských pláží dokonce získalo od Rady Evropy Modrou vlajku, která oceňuje čistotu, upravenost a okolní přírodu. Nedivte se pak, že si tento ostrov zamiloval i třeba následník britského trůnu princ Charles s manželkou Camilou.

Kypr

Jedinou vadou na kráse ostrova jsou neshody mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky, které vyvrcholily v roce 1974 rozdělením Kypru na dvě části - řeckou a tureckou zónu. K návštěvě rozhodně doporučujeme jižní část, kterou tvoří Kyperská republika, člen EU.

Kypr je jeden z nejkrásnějších a nejzajímavějších ostrovů Středomoří, který vás rozhodně nezklame.

Reklama