Hanka Kynychová

Cvičitelku aerobiku Hanku Kynychovou čtenářkám našeho magazínu netřeba představovat. Znáte ji nejen z televize nebo z dévédéček projektu HEJBEJSE, ale její rady, jak si udržet přirozeně ženskou a krásnou postavu, se v Ženě-in objevují poměrně pravidelně. Tentokrát jsem se s ní pobavil na ožehavé téma: Vánoční špeky.

  • Přes Vánoce přibere každý. „I mně se po Vánocích břicho zvětší,“ říká Hanka, „bylo by to asi nenormální, kdybych nějaké to kilo nenabrala.“

Dá se tělo nějak na vánoční kila připravit? A jde vůbec nepřibrat přes Vánoce?
Spousta žen i mužů začne řešit to dané období a chtějí po někom radu na poslední chvíli. To je špatně. Myslím, že je to otázka celoživotního bytí. Když mám ve svém harmonogramu každý týden jedno nebo dvě cvičení, tak se dá říct, že o Vánocích sice přiberu, protože se mění strava i rytmus - vaříme tučněji a víc se sedí doma. Budeme i méně hektičtí a budeme víc odpočívat, i to se projeví, protože i mozek spaluje energii. Takže, když sportující člověk přibere přes Vánoce dvě, tři kila, jsou to taková ta rychlá kila, která při návratu zpět do svého rytmu rychle shodí.

Chápu to tak, že když má člověk správný životní styl, tak se nemusí z kil stresovat?
Co to je správný životní styl? To je divný pojem. Myslím si, že když si člověk uvědomí, že potřebuje svoje tělo čistit a začne brát cvičení jako duševní a tělesnou hygienu, tak si musí uvědomit, co tím životním stylem myslím. Neříkám, že by každý měl začít péct jenom v domácí pekárně a jíst chleba, který si sám udělal a ví, co v něm je. Vůbec ne. Ale každý by si měl vzít z různých pouček kousek, který jeho tělo potřebuje. Kdybych si třeba já dnes nešla zacvičit, byla bych jako tlakový hrnec, nevydržela bych to. Asi každý, kdo ještě nevymyslel, jak ten papiňák popustit, ten se musí trápit. Je to pro mě normální hygiena, jako si čistíme zuby, tak si jdu zacvičit - to je poslání mého životního stylu.

Hanka Kynychová

Takže teď (před Vánoci) je už pozdě?
Ano. Člověk, který necvičí a nemá vyvážený jídelníček a já mu řeknu, že by měl přes svátky víc chodit na procházky, tak to dělat nebude, protože to nedělal ani před tím.

A jaká je tedy vaše rada?
Mít na stole nejen cukroví, ale i ovoce, protože to v něm jsou enzymy, které jim pomohou cukry spalovat. Místo jednoho bramborového salátu, který sníte u tchyně nebo u babičky, si udělejte jeden normální zeleninový salát. Prostě sem tam zaměňte to kaloričtější jídlo za méně kalorické. Ale stejně, když si pak nepůjdete zacvičit, aspoň na chvíli se hýbat, tak vám ta kila přibudou...

Jak se ale donutit? Jak se třeba nutíte vy?
Byla jsem ke sportu vedená od malička, takže je otázka, jestli to brát přes dospěláky, nebo se nezaměřit rovnou na děti. Edukace by se v tomhle měla zaměřit z rodičů na děti, mě třeba cepoval táta. Dospělého člověka jde motivovat jen tak, že ho postrašíte...

Postrašit? No, to může doktor, ale...
...já je klidně postraším.

Tak hurá do toho!
Holky, říká se tomu poruchy metabolismu a má to být úžasná nemoc - není to nemoc. Je to jen zpomalený metabolismus, protože spousta z nás zvolila pohodlnější způsob života. Jezdíme autem, sedíme v práci, pak jsme z toho otrávení, tak sedíme doma u televize... metabolismus pak nemá co rozpalovat, a tudíž se zpomaluje.
Další nemoc: celulitida. Ta může pěkně ovlivnit naši psychiku. Budeme naštvané, zapšklé ženské, protože si budeme připadat ošklivé. Štítná žláza, osteoporóza, to jsou všechno záležitosti toho, že žena nebo muž necvičí. A další? Obezita, cukrovka, infarkt - ty už přicházejí ale při hodně vysokém BMI. Lekněte se raději té celulitidy. Já se třeba bojím toho, abych se manželovi stále líbila. Co si budeme povídat, dnes je takový trend, že muži mění ženy kolem čtyřicítky za nové - takhle já skončit nechci.

Jak nepřibrat přes Vánoce?

„Každý člověk přes Vánoce přibere dvě, tři kila,“ tvrdí Hanka Kynychová. Přesto jsou tři body, které byste měli dodržet, aby se vám po Vánocích kila lépe shazovala...

  • Mít na stole vždy mísu s ovocem.
  • Dát si mezi svátky alespoň jednou obyčejný zeleninový salát namísto bramborového.
  • Vyjít si občas na procházku, nesedět jen doma u televize.

Na pondělí 4. ledna 2010 pro vás chystám pokračování povídání o vánočních špecích s Hankou Kynychovou: Jak se jich zbavit.

Reklama