S koncem roku nastává pro mnohá zvířata peklo. Všudypřítomné ohlušující rány je dokážou vystresovat na nejvyšší možnou míru. Je to případ i vašeho psa? Zkušený kynolog Pavel Bradáč ze Školy pracovní a zábavné kynologie radí, jak jej před strachem z ohňostrojů a dělobuchů uchránit.
Na co by si měli majitelé dávat na Silvestra pozor? Je dobře se psem vycházet ven?
V období okolo Silvestra by majitelé měli uvážit, zda je jejich pes dostatečně odolný. To proto, aby v panice z hlasitých ran nezodpovědných lidí neskočil třeba pod jedoucí auto. Možná bych doporučil omezit procházky „na volno“ jen na bezpečná místa. Pozor také na konejšení typu „neboj se“, které psovi obvykle strach místo pomoci zhoršují.
To je také velmi individuální. Zkušenosti jsou od velmi pozitivních po negativní. Určitě je důležité vytvořit psovi doma bezpečné prostředí. Vzít ho co nejdále od oken a třeba i pustit jako kulisu hlasitou hudbu, která dokáže někdy přehlušit rány z venčí. Pomoci může také protistresová vesta nebo protistresový obvaz. Na internetu je najdete pod názvem „dog anxiety wrap“. Pozor ale, neutahujte je příliš pevně a nenechávejte ani příliš dlouho.
Psi se bojí bouchání a rachotu přirozeně, nebo jen mají špatnou zkušenost?
Problém se strachem ze zvuků může být jak vrozený, tak i získaný. Velmi časté jsou případy, že se pes poprvé lekne hlasité rány či podobné situace, a potom se strach rozvine. Je to takové „samopotvrzovací“, kdy nový prožitek strachu je stres sám o sobě, a vrozený strach zvýší.
Lze vůbec psa navyknout na rámus z ohňostrojů? Pokud ano, tak jen ve štěněcím věku, nebo i v dospělosti?
Psa lze navyknout v jakémkoli věku, jen se se zvyšujícím se věkem prodlužuje doba návyku, tzv. desenzitace (ztráta citlivosti). Doba, jak dlouho trvá navyknout psa, je velmi individuální. Nikdy nejde říct dopředu a přesně. Vhodné jsou audionahrávky zvuků ohňostrojů, které lze pouštět s postupně a pomalu se zvyšující hlasitostí. Třeba při různých zábavných činnostech, při krmení a podobně.
Společně se svou ženou Evou provozuje areál v Herolticích, je zakladatelem Klubu pracovní a zábavné kynologie a hlavním trenérem zdejší psí školy. Výcvikem psů se živí od roku 2009, věnuje se také vodnímu záchranářství. Má za sebou velké množství „napravených“ psů a vytvořených kvalitních vztahů s jejich páníčky. Více na www.kynolog.cz. |
---|
Čtěte také:
- Útok psa většinou vyprovokujeme sami: „Otočte se zády,“ radí odborník
- Nenechte se tahat psem na vodítku! Kynolog radí, jak na to
Nový komentář
Komentáře
Rikina — #3Rozhodně to neplatí pro všechny psy. Mám doma dva vořechy, jednomu je to úplně jedno a druhý je vystresovaný.
Majoranka1997 — #4Nepovažovala bych to za slabost. Stačí, když vidím na psím detektivovi, kolik psů se ztratilo ze zahrad v noci na Silvestra a zaběhlo majitelům..
Rikina — #3 V některých případech možná, ale rozhodně to není pravidlo...
taky mám
Rikina — #3 Děkuju, žes to řekla nahlas. Teda napsala nahlas
Náš venkovní pes bude doma s námi. To je mu obrovskou náplastí na kdejaké rachejtle. Lehne pěkně ke krbu a tam leží celou dobu. Jestli mu rachejtle vadí, či nikoli nevím, ale tuto slabůstku brát si své zvířecí miláčky k sobě v tento svátek jaksi patří ke koloritu naší rodiny
Pes se řídí dle člověka. Když bude člověk v klidu, a chovat se, jako by se nic nedělo, bude v klidu i pes. Když bude člověk pobíhat od okna ke dveřím, a dávat najevo, jak je ten rámus strašlivý a okázale litovat "to ubohé zvíře", bude následně vyděšený i ten pes, protože neví, co se děje, jen vidí nezvyklé lidské chování, které ho utvrdí v názoru, že situace je asi nějak ohrožující a je třeba se bát.
na Silvestra je mi zvířátek líto