Na rozdíl od klasické šikany nezanechává stopy na těle, rozhodně ji ale nelze považovat za méně nebezpečnou. Obrovskou škodu může napáchat především na dětské duši. V citlivém období dospívání se totiž děti nejprve učí vnímat sebe samé a snadněji podléhají názorům a vlivu okolí. Kyberšikana tak může zásadním způsobem podlomit jejich sebedůvěru.
5e5f93662fc80obrazek.png

Dokážete rozpoznat kyberšikanu?
A to zdaleka není všechno. U obětí kyberšikany nejsou výjimkou deprese, mnozí mladí hledají úlevu v používání omamných látek a výjimkou nejsou ani tragické případy končící sebevraždou. Rozpoznat, že dítě čelí šikaně na internetu přitom není vůbec lehké. „To, že je potomek obětí kyberšikany může rodič rozpoznat podle několika znaků. Dítě náhle přestane používat počítač, začne se vyhýbat diskuzi o tom, jak tráví čas online. Může být rozrušené po přečtení zpráv v mobilu, a tak jako je tomu i při klasické šikaně, začne se před rodinou a kamarády uzavírat,“ vysvětluje psycholožka a garantka Projektu sebedůvěry Dove Mgr. Mária Tóthová-Šimčáková.

Na začátku byla jedna fotka
Nebezpečí kyberšikany potvrzuje i příběh Simony s Kianou, které si jí v minulosti samy prošly. Vlastní zkušenosti nyní využívají k tomu, aby pomáhaly druhým. V rámci svého projektu AntiCyber Bullying šíří osvětu, realizují workshopy a přednášky pro žáky základních škol. Na začátku jejich příběhu ale stála jedna lechtivá fotografie, která se bez jejich souhlasu ocitla na sociálních sítích. Škodolibí spolužáci ji mezi sebou začali sdílet a v internetových diskuzích děvčata zahrnuli posměšky a urážkami. „Nikdy by mě nenapadlo, že lidi, které potkávám denně ve škole, mohou být na internetu takto agresivní,“ vzpomíná Kiana. Právě v anonymním prostředí sociálních sítí a internetových diskuzí mohou agresoři snáze najít odvahu, odpadá totiž nutnost přímého kontaktu s obětí. Někteří šikanující si přitom ani neuvědomují, jaké dopady může jejich chování mít.

Výzva k tomu, aby nám to pověděli do očí, je všechny zaskočila a ani jeden to nedokázal. Naopak dva z nich se nám omluvili,“ popisuje Kiana osobní setkání s kybernetickými predátory.

Kyberšikana – útok na sebedůvěru dítěte
Oběť šikany většinou hledá vinu sama v sobě, snaží se pochopit, čím takové jednání zapříčinila. Především u dětí s nízkým sebevědomím existuje riziko, že o sobě začnou ještě více pochybovat. „Doma jsem prožívala špatné období a fakt, že jsem o sobě četla strašné a nepravdivé věci, mi vůbec nepřidal. V ten moment jsem se totálně uzavřela, přestala jsem chodit do školy a po nějaké době jsem musela vyhledat pomoc psychologa a později i psychiatra,“ říká Kiana.

Kianinu zkušenost potvrzuje i psycholožka Mgr. Mária Tóthová-Šimčáková: „Kyberšikanu se rozhodně nevyplácí podceňovat. Děti, které jsou její obětí, mohou trpět depresemi a úzkostnými stavy, vedoucími dokonce až k pokusům o sebevraždu. Z dlouhodobého hlediska v dospělosti vykazují zvýšený sklon k depresím, mají pochybnosti o sobě, svojí hodnotě a trpí pocity méněcennosti.“ Budování sebeúcty dítěte by proto mělo být úplným základem. K sebedůvěře však nevede žádná zkratka a musí se budovat kousek po kousku. Proto to nejlepší, co můžete udělat je pomoct dítěti vytvořit si silné vědomí vlastní hodnoty ve skutečném životě. Pokud sami tápete, obrátit se můžete například na Projekt sebedůvěry Dove, jehož hlavním cílem je budování sebedůvěry u dospívajících dětí.

Jak bojovat s kyberšikanou
Kyberšikana je velmi citlivé téma, přičemž situaci komplikuje fakt, že děti se bojí problém řešit se svými rodiči. Bojí se, že zareagujete přehnaně, nepochopíte je anebo se dokonce rozzlobíte za obsah, který na svých sociálních sítích sdílely. Dítě by proto mělo vědět, že se na Vás může vždy obrátit. Následně můžete podniknout potřebné kroky. V případě, že se kyberšikana rozmohla ve školním kolektivu, je důležité, abyste o problému informovali školu a situaci řešili společně. Váš boj s kyberšikanou však nekončí zastavením útoků kybernetického predátora. Ten mohl zanechat na duši vaší ratolesti hluboké stopy, a proto byste se měli obrátit na odborníka, který pomůže vašemu dítěti tvrdý útok na jeho sebedůvěru překonat.

Užitečné rady a tipy, jak bojovat s kyberšikanou a budovat sebedůvěru vašich dětí najdete i na dove.com/sebeduvera anebo v příručce Sama sebou.
5e5f938d3cc86obrazek.png

Reklama