Dnešní téma dne je pro mne připomínkou jedné podzimní noci. Byla jsem sama doma s pětiměsíčním synem. Nevím, co se stalo, ale najednou večer vypnula elektřina. Nejspíš jsem zapnula několik spotřebičů dohromady a síť, kterou máme na chatě, to nevydržela...

Výpadek jsem nemohla nahodit na normálních pojistkách, volala jsem manželovi, který byl tu noc na služečce, a ten mne navigoval k takové té velké skříni na cestě, co obsahuje pojistné hodiny a pojistky pro domy v okolí. Bylo jasné, že musím „nahodit“ vypadlý spínač. Bohužel ale tahle skřínka byla zamčená a já od ní neměla klíče. Sousedé zrovna nebyli na chalupě, byla jsem tam úplně sama a manžel tvrdil, že klíče jsou na chalupě. Ale pokud byly, nenašla jsem je. Takže jsem si zapálila svíčky a přemýšlela jsem, jak přežijeme s malým noc. Sice nám bude zima, to nějak přežijeme, ale jak mu ohřeju v noci mléko, to jsem netušila. Napadlo mne vodu nahřát nad svíčkou, ale nebyl to zrovna dobrý nápad. Tak jsme to prostě museli přežít do rána. Kolem druhé se syn vzbudil a začal hladový řev. Nabídla jsem mu ochucenou vodu, tu ale odmítal. Byl zvyklý na teplé mléko, a to nebylo. Takže stále brečel a brečel.

baby

Vztekle odmítal ochucenou vodu, až se během dvou hodin „uřval“ a usnul. Nespala jsem vůbec, bylo mi jasné, že jak je hladový, bude řev zanedlouho znovu. Při druhém kole breku už byl tak hladový, že snědl přesnídávku, nasytil se a usnul. Vstala jsem brzy ráno, dala jsem mu další přesnídávku, také neprotestoval, sice u toho fňukal, ale jedl. Odjela jsem domů, do bytu, a tam jsem si vydechla. Opravdu být v takové situaci s dítětem, bez pomoci, bylo velmi nepříjemné. Klíče od skříňky jsme nakonec našli na domácím „úložišti“ ostatních klíčů. Syn od té doby jí velmi spořádaně a přestal být vybíravý. Asi ten zážitek s hladem a studeným pokrmem v něm zanechal hluboký dojem.

Výzva:

  • Je pro vás elektrický proud samozřejmostí? Dovedete si představit, jak byste se bez něj obešla?
  • Jak by podle vás vypadl svět bez elektrického proudu?
  • Jaký nejdelší výpadek elektřiny jste doposud řešila? Respektive, jak dlouho jste se doposud bez proudu obešla?

Své úvahy a příběhy nám napište pod tento článek nebo do redakčního e-mailu, těšíme se na vaše reakce!

čeps

 

Téma důležitosti a významu elektrického proudu vzniklo ve spolupráci s: ČEPS, a.s. (www.ceps.cz)

Reklama