621bb0dc42c99cl.jpg
Foto: Shutterstock

Snahou otěhotnět se Jitka a její manžel zabývají již několik měsíců a dosud pečlivě pracovali na tom, aby v rodině co nejdříve přivítali nového člena. Skutečnost, že Rusko napadlo Ukrajinu a ruský prezident nařídil jadernou pohotovost, Jitku natolik vyděsila, že své plány ze dne na den změnila.

„Celý konflikt mě strašně vyděsil. Bojím se, že pokud se Putinovi podaří získat Ukrajinu, nezastaví ho to a vydá se pro další státy. S jídlem totiž roste chuť, což jsme v dějinách už několikrát viděli. Válka mezi Ukrajinou a Ruskem už vypukla a já se bojím, že se do ní stejně zapojí celý svět a budeme tady mít třetí světovou. Tahle potenciální hrozba je pro mě tak obrovským zdrojem úzkosti, že jsem přehodnotila svoji touhu po dítěti,“ popisuje Jitka.

Jitka by si podle svých slov nikdy neodpustila, kdyby během jejího těhotenství nebo po porodu došla válka i do České republiky a ona by přivedla dítě do tak nebezpečného světa plného utrpení a hrůz.

„Nevím, jestli se nechovám jako blázen, jak se vyjádřil můj manžel, ale já to tak prostě cítím. Nechci v budoucnu běžet do krytu s malým dítětem a bát se o jeho život. Navíc ani na samotný akt dělání dětí teď nemám nejmenší pomyšlení. Teď chci prostě snahy utnout a počkat, jak se situace vyvine. I kdyby konflikt na Ukrajině skončil a k nám se nerozšířil, bude mít všechno, co se teď děje, obrovské ekonomické dopady na celý svět, takže nehodlám riskovat ani to, že dítě přivedu do chudoby,“ říká Jitka.
 

Reklama