konturoani-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Příprava
Než se do toho pustíte, je velmi důležité vědět, jaký máte tvar obličeje a také jakého tvaru chcete vlastně dosáhnout. Vizážistky doporučují si pro tyto účely sčesat vlasy dozadu a stáhnout do těsného culíku. Poté se pozorně podíváte do zrcadla a uvidíte, jakému geometrickému útvaru se váš obličej nejvíce podobá. Rozlišujeme tři základní tvary - kulatý, oválný a hranatý.

Co budeme potřebovat?
Konturovat můžete buď pomocí pudrových produktů dekorativní kosmetiky, nebo pomocí krémových. Obecně se vizážisté shodují, že pro začátečníky je jednodušší používat pudrové přípravky. Nejdůležitější z nich je konturovací pudr. Mnoho lidí ho zaměňuje s bronzerem, ale ten má v líčení jinou funkci. Konturovací pudr má tmavě hnědou barvu a je matný. Dále potřebujeme rozjasňovač, případně může dobře posloužit i světlý stín. Pro dosažení maximálního efektu se doporučuje ještě bronzer a tvářenka. Pokud si nejste jistí, jaké produkty se k sobě pro tyto účely hodí, můžete si v běžné drogerii zakoupit celou konturovací paletku. Určitě se ale také neobejdete bez štětce. Nejste-li si jeho výběrem jistí, mrkněte na přiložené video. Dozvíte se vše podstatné o štětcích a jejich použití.


 
Jak začít?
Pokud máme hotový kompletní podklad, můžeme začít. Když používáte make-up vyššího krytí, stává se, že váš obličej ztrácí své přirozené kontury a červenání. Proto je třeba je zvýraznit a je-li to potřeba, můžeme některé rysy i potlačit a změnit. První přijde na řadu tmavý konturovací pudr. Nanášíme ho na místa, která chceme upozadit. Například máme-li baculatější tváře, vyplatí se aplikovat ho šikmo těsně pod lícní kosti. Vytvoří se tím dokonalá iluze užšího obličeje a vystouplých lícních kostí. Dále s ním můžeme zúžit nos nebo zmenšit široké čelo. A dobrá zpráva - poradí si i s podbradkem. Hlavní pravidlo při práci s tímto produktem zní - roztírejte a pudr do ztracena, dokud nevypadá zcela přirozeně a přechody nejsou vidět. Naopak rozjasňovač aplikujeme tam, kde chceme určité obličejové partie zvýraznit a vytáhnout dopředu. Máme-li tedy konturovacím pudrem zúžený obličej, naneseme rozjasňova přímo na lícní kosti. V tomto videu je výborně vysvětleno a ukázáno, jak lze pracovat s baculatým obličejem pomocí správného použití rozjasňovače a konturovacího pudru.

Jaké konturování se hodí k mému typu obličeje?

Kulatý obličej
Aplikujte tmavou barvu na části, které chcete opticky zúžit – v tomto případě na hrany obličeje. Veďte linii pod lícními kostmi, od uší pokračujte ke koutkům a od konce čelisti k bradě.
Střed čela a oblast pod očima rozjasněte světlou barvou. Aplikujte světlé kontury na střed nosu. Nikdy neaplikujte tmavé tóny na čelo, protože ho potřebujete opticky rozšířit. Pamatujte ale na to, že kulatý obličej má tu nespornou výhodu, že jeho nositelky vypadají roztomile a dlouho mladistvě.

Oválný obličej
„Je krása ženy v oválu…“ To řekl kdysi Vítězslav Nezval a je pravda, že tento tvar obličeje platí za ideální. Proto se nesnažíme jeho tvar příliš měnit, jen rysy podtrhneme. Aplikujte tmavou konturovací barvu na čelo pod linii vlasů a pod lícní kosti v souladu s jejich přirozeným tvarem. Světlou použijeme v oblasti pod očima a na bradu.

Hranatý obličej
Vyznačuje se ostrými rysy, které jsou samozřejmě krásné a impozantní. Ženy s tímto tvarem obličeje bývají charismatické a zapamatovatelné. Pokud si přeci jen ale přejete své hrany trochu zjemnit, Aplikujte tmavou konturovací barvu po stranách čela pod linii vlasů a na spánky. Pokračujte směrem dolů od vnějšího koutku oka ke koutkům rtů a následně až k bradě. Tím dosáhnete optického zúžení tváře. Světlá barva pak přijde pod linii vlasů, do trojúhelníku mezi obočím a do středu čela až ke kořeni nosu.
V praxi to vypadá přibližně jako na tomto tutorialu.


 
  Nejčastější chyby při konturování

  • Místo konturovacího pudru použijete bronzer - Bronzer má v sobě třpytky a nanáší se těsně nad konturovanou linii. Díky tomu, že není matný, nevytvoří kýžený efekt.
  • Kontury málo rozetřete - Dejte si na čas a rozetřete oba pudry opravdu do ztracena. Nejlépe uděláte, když si zrcátko vezmete k oknu a vše zkontrolujete nad denním světlem. Žluté světlo žárovky může zkreslovat.
  • Nerozlišujete denní a večerní líčení - Konturujete-li tvář pro denní make-up, musíte být velmi opatrná a konturování je třeba zvolit mnohem jemnější než pro večerní příležitost.
  • Nepoužijete tvářenku - Vyplatí se nepodcenit ji. Tvářenka dodá vašemu obličeji přirozené červenání. Opatrně také s výběrem barvy. Pokud si odstínem nejste jisti, vsaďte na světlejší tóny korespondující s vaší pletí.

Čtěte také: Konturování očí: Tajný kosmetický trik, který je dobré znát

Zdroje: Dermacol web, Youtube, Notino web, Tipli, Elle