Šárka měla celkem normální pleť do svých pětadvaceti let, kdy se z ničeho nic začala horšit a do jejích třiceti let byla v katastrofálním stavu. Tvořily se jí ošklivé boláky v oblasti brady a kolem úst. „Bylo to velmi nepříjemné a nešlo to vůbec skrýt make-upem, pupínky mi samy od sebe praskaly na tváři a ráno jsem se budila se zakrváceným polštářem. Každý den jsem brečela a nechtěla nikam chodit. Snažila jsem se to vyřešit různými způsoby,” vysvětluje Šárka. Zeptali jsem se jí na pár otázek.

63d25b6449787obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Co jsi všechno vyzkoušela?
Vyřadila jsem lepek, cukr, mléčné výrobky i potraviny, na které jsou časté alergické reakce. Nic nepomohlo, ale i přesto jsem si zašla na alergologii, tam se nic neprokázalo. Pila jsem spoustu vody, jedla vitamíny a doplňky stravy na podporu pleti. Vystřídala jsem několik dermatologií, kde na mě zkoušeli různé prášky, antibiotika, která mi to akorát zhoršila, takže jsem zanevřela i na lékaře. Vyzkoušela jsem i chodit ke kosmetičkám, kde jsem nechala spoustu peněz a většinou jsem odcházela s naprosto příšerným červeným obličejem. S mým gynekologem jsme nasadili antikoncepci, která s tím neudělala vůbec nic. Také jsem si nechala udělat chemický peeling a mám zkušenost snad s každou kosmetikou, která byla proti akné doporučována. Některá zabrala, ale jen na chvíli. Myslela jsem si, že když budu brát probiotika a dám si dohromady střeva, zabere to, ale taky nic. Už jsem začala být zoufalá a pomalu to vzdávala. Měla jsem o akné načtené snad vše, co jsem našla a nic mi dlouhodobě nepomohlo, až do mých třiceti.

Je tedy něco, co ti pomohlo?
Ano, pomohl mi čas. Pochopila jsem, co je můj problém a že léčba musí být komplexní. Nejde jen o to, vybrat si správnou kosmetiku, ale být psychicky v pohodě, jíst zdravě a hýbat se a dodržovat pár důležitých pravidel.

Jak to s tvojí pletí vypadá teď?
Je zjizvená, protože si toho hodně zažila. Sem tam se objeví nějaký pupínek, ale je to v pohodě, oproti tomu, jak vypadala dřív. 

Prozradíš, co dodržuješ a co ti tedy konkrétně pomohlo?
Ano, moc ráda. Hlavní věcí, která mi pomohla, byla srovnat se psychicky, být vyrovnaná a mít se ráda. Samozřejmě jsem to nezvládla sama, ale docházím na terapie, kde řešíme stresové vypětí, sebevědomí a klid. Troufám si říct, že to je to hlavní, co mi zabralo a trvalo mi dlouho, než jsem to pochopila.

Samozřejmě jde i o to, jak se o pleť starám zevnitř i zvenku. Našla jsem konečně kosmetiku, která mi sedí, nedráždí mi pleť a pomáhá ji zklidnit. Rozhodně ji neměním a držím se svých produktů. Umím si také správně čistit pleť a hodně se zaměřuji na důkladné odlíčení pleti. Po dlouhém hledání jsem také našla kosmetičku, která se mi o pleť stará. Vůbec ji zbytečně nedráždí, nepoužívá na ni žádné přístroje, pouze ruce a odcházím vždy s moc hezkou pokožkou, která je do hloubky vyčištěná a zklidněná. Nedám na ni dopustit.

Snažím se také pít hodně čisté vody a vyhýbám se mastnému, smaženému a kořeněnému jídlu. Taky mi nedělá dobře čokoláda, to už jsem vypozorovala. Co se týká doplňků stravy, pozoruji výsledky po astaxanthinu.

Ještě existuje pár bodů, které je potřeba dodržovat:

  • nesahat si na obličej
  • nemačkat si pupínky
  • často prát povlečení
  • mít vyhraněný ručník jen na pleť a měnit ho ob den
  • používat nekomedogenní make-up
  • často čistit displej telefonu, který přikládáme ke tváři
  • používat SPF

Vypadá to složitě, ale vlastně ani není. Jde o tu komplexnost a neřešit jen jednu oblast, ale vzít to zeširoka. Kdybych to měla shrnout v pár větách, důležitá je psychika, ta opravdu dělá divy. K tomu se o pleť správně starat zvenku, ale i zevnitř. A pak být trpělivý, je to dlouhá cesta. Pokud ale chcete, vyzrajete na to jako já. Rozumím tomu zoufalství a nutno podotknout, že na každého funguje něco jiného, takže je to opravdu o trpělivém zkoušení.

Šárka i doporučila své oblíbené produkty, které jí pomohly.

63d25caf31fd4obrazek.jpg
Mycí pěna na akné Lobey, 480 Kč / Lokální péče Vichy, 365 Kč / Jílová maska Dermalogica, 1 390 Kč / Lokální péče La Roche Posay, 351 Kč / Astaxanthin, 559 Kč

Foto: Se souhlasem Lobey, Vichy, Dermalogica, Notino, La Roche Posay

Zdroj: respondentka Šárka

Čtěte také: