Cysty na vaječnících jsou docela běžnou a častou záležitostí. Jde o dutiny různé velikosti naplněné tekutinou, které se mohou zvětšovat i zmenšovat. Většinou bývají nezhoubné a mizí často bez léčby. O malých cystách povětšinou ani nevíme.

gynk

Velké cysty, které se dokážou vytvořit poměrně rychle a jsou viditelné při ultrazvukovém vyšetření, ale provází bolest podbřišku, můžeme cítit tlak v břiše nebo bolest při pohlavním styku, nucení ke zvracení, nevolnost a bolest hlavy. Mnohdy se na první pohled zdá, že by se mohlo jednat o zánět slepého střeva. Není ale na místě takové problémy podceňovat.

Příkladem, jak mohou problémy s cystou skončit, je moje kamarádka Terka. Díky přístupu lékařů přišla ve svých třiadvaceti letech o pravý vaječník. Úplně zbytečně!

Problémy začaly nevinně. Občasná bolest v podbřišku přicházela opakovaně, někdy se jednalo jen o malé píchnutí, postupem času se ale bolest stupňovala, přišla i nevolnost, zvracení a bolest hlavy. Jednou v noci se bolest vystupňovala tak, že už se nemohla ani otočit v posteli, rodiče ji tedy hned odvezli do nemocnice. První podezření padlo na zánět slepého střeva, který byl ale hned po vyšetření vyloučen. Na ultrazvuku objevili lékaři na gynekologii cystu o velikosti 10 centimetrů. Nikdo z nich ještě prý něco takového neviděl.

Přesto byla po podání utišujících léků poslána po třech dnech domu s tím, že cysta možná zmizí. Tereza navštívila svého gynekologa, který si byl jistý, že cysta takovéto velikosti se nemá šanci vstřebat, a objednal ji zpátky do nemocnice na vyšetření. Měla na výběr nemocnici, kde jí cystu našli, a další, jinou nemocnici. Tereze ani gynekologovi se přístup v první nemocnici nezdál, objednala se tedy jinam. První termín na předoperační vyšetření byl ale až za dva měsíce.

Skoro celé dva měsíce se Tereza trápila. Bolest se už ale nedala vydržet, odvezli jsme ji s kamarády z  výletu přímo do nemocnice, pár dní před termínem předoperačního vyšetření. Hned ji vzali na ultrazvuk, druhý den šla na operaci. Cysta se vůbec nezmenšila a obtočila se okolo pravého vaječníku tak, že ho nešlo už zachránit. Ve svých třiadvaceti letech přišla nevhodným přístupem lékařů o jeden vaječník. Podle lékařů, kteří Terezu operovali, nemohli ošetřující lékaři vyčkávat, zda se deseticentimetrová cysta vstřebá nebo praskne, měli zasáhnout hned, ne až ve chvíli, kdy bylo pozdě a cysta téměř praskla. Prasknutí cysty provází vždy silná bolest a může dojít i k zánětu pobřišnice.

V současné době je Tereza pod dohledem svého gynekologa, na ultrazvukové vyšetření chodí dvakrát do roka. Druhý vaječník má v pořádku, problémy s otěhotněním by tedy mít neměla.

Jaké máte zkušenosti vy? Podstoupila jste nějaký podobný zákrok? Měla jste s cystami někdy obtíže?

Reklama