Lhát se nemá, to víme všechny. Lež je špatná. Navíc má nejen krátké nohy, ale také se velmi rychle rozmnožuje. Kdo zalže jednou, pravděpodobně to zkusí podruhé a časem už ani sám neví, kdy mluví pravdu, a kdy ne.

žena

Své o lži dnes už také ví třicetiletá Lenka, která najednou zjistila, že lže najednou tak přirozeně, že už to kolikrát ani nevnímá…

  • A vše při tom začalo tak nevinně.

Než jsem začala chodit s Jardou, nikdy jsem nelhala, aspoň si tedy nevzpomínám,“ uvádí své vyprávění Lenka, která se živí jako kosmetička a zdůrazňuje, že ji rodiče tak vychovali. Prý vždy říkali, že raději snesou nějaký malér, než aby jejich dcera lhala… A taky se tím dlouho řídila.

Jenže pak jsem poznala Jardu, svého současného partnera, a záhy pochopila, že když budu pravdu trochu upravovat, nebudu muset snášet jeho scény. On je totiž Jaroušek poněkud prchlivý. Kvůli blbosti vyskočí jako čertík z krabičky,“ vysvětluje situaci mladá žena, která svého přítele miluje, ale zná jeho vrtochy.

Však každý chlap má něco,“ krčí rameny a dodává, že jí chvíli trvalo, než zjistila, jak zajistit klidnou domácnost. Za své know how prý vděčí jedné starší dámě - stálé zákaznici. „Má bohatého manžela, žije přes dvacet let ve spokojeném manželství a naučila mě pár fíglů,“ uculuje se Lenka.

Ta o sobě ostatně říká, že byla kdysi taková naivní venkovská holka, co měla vždy srdce na dlani a která za všech okolností říkala pravdu. „Ale taky si zadělávala na zbytečné problémy, protože si tu svou pravdu musela obhajovat a mnohdy to bylo náročné na emoce i čas, “ dodává hned s úsměvem. „A tak jsem se zkrátka začala řídit radami své zákaznice a změnila přístup, který jde popsat stručně: Muži nemusí znát pravdu, resp. celou pravdu.“

A co konkrétně si pod tím můžeme představit?

  • Proč by prý například svého šetřivého druha dráždila tím, že si koupí boty za dva tisíce, když může říct, že stály pár korun, neboť natrefila na fantastický výprodej? A proč říkat, že jde na dvojku s kamarádkou, když lépe zní, že má dnes navíc jednu zákaznici? A taky přítel lépe snáší, když řekne, že musí na rehabilitaci, protože ji z práce tak bolí záda, než kdyby přiznala, že chodí trdlovat na Zumbu?

Jak vidíte, nejde o žádné zásadní lži,“ obhajuje se Lenka. „Nejsem svému příteli nevěrná nebo tak něco… Jen vím, že je hrozně vznětlivý a dělá zbytečně z některých věcí vědu.“  To, že kolikrát už ovšem lže i tam, kde to nemá s přítelovou prchlivostí nic společného, je věc druhá…

Přečtěte si také:

Reklama