Foto: Shutterstock
Kvalitní a nepřerušovaný spánek je v našich životech přinejmenším stejně důležitý a prospěšný jako zdravá strava a nějaký ten pohyb. Nedostatek spánku může negativně ovlivnit mnoho aspektů života – od pracovních výkonů až po podrážděnost. Přirozeně je tak v našem zájmu tento deficit řešit.
„Nejčastější spánkovou poruchou spojenou s vlivem pandemie je nespavost. Může se projevit krátkodobě, ale u citlivějších jedinců může mít i dlouhodobý charakter. Lidé mají problém s usínáním a udržením spánku – spánek je mělčí, přerušovaný a dříve se budí. Prvním krokem k řešení problému je řádná spánková hygiena. Nejdůležitější je pravidelnost. Choďte spát a vstávejte vždy ve stejnou dobu. Nespěte přes den, omezte nešvary v podobě stimulantů, jako je kofein nebo čaj, vynechte alkohol. V posteli nejezte, místo seriálů a filmů nebo rozhovorů o zásadních věcech si před ulehnutím dopřejte relaxaci. Lehká večeře v časných večerních hodinách také pomáhá,“ vysvětluje MUDr. Martin Pretl, CSc., ze spánkové laboratoře INSPAMED, s.r.o.
Následky špatného spánkového režimu
- Zhoršení paměti
- Závratě
- Mdloby a halucinace
- Problémy s chováním
- Výkyvy nálady
- Silně zvyšuje riziko vzniku různých nemocí (klesá schopnost regenerace organismu)
- Možnosti vzniku nehod a zranění
- Přibírání na váze
- Bolesti hlavy
- Celodenní nevolnost
Co mohu pro lepší spánek udělat předtím, než se obrátím na odbornou pomoc?
Jak už jsme zmínili, problémy s usínáním a nespavostí často klíčí ve špatné životosprávě a celkovém zanedbávání se. Ještě než se člověk obrátí na odborného lékaře, měl by se zamyslet nad tím, co pro svůj dobrý spánek dělá on sám, tedy „zamést si před vlastním prahem“. Pokud tušíte, že si nějaký den místo sklenky vína můžete jít zaběhat či zaplavat, určitě je to správná cesta. Vhodným doplňkem nového režimu mohou být i bylinné doplňky stravy.
„Pro zlepšení spánku jsou zajímavou alternativou k lékům doplňky stravy, které mohou pomoci. Už naše babičky pily pro lepší spánek meduňkové či heřmánkové čaje. V dnešní době jsou populární konopné oleje, kde je účinnou složkou kanabidiol, také známý jako CBD,“ vysvětluje lékař MUDr. Jiří Skalický. Dobrou službu vám odvede i kozlík lékařský nebo třezalka tečkovaná, která má zároveň uklidňující účinky.
Zdroje: Mudr. Jiří Skalický, MUDr. Martin Pretl, CSc.,spánková laboratoř INSPAMED, s.r.o.
Nový komentář