6241787a36a4fcl.jpgFoto: Shutterstock

„Manžel žije už několik let s obsedantně kompulzivní poruchou, na kterou bere léky. V poslední době se ovšem projevy této nemoci zhoršily. Pořád všude chodíme pozdě, protože před odchodem z domu hrozně dlouho něco kontroluje. Několikrát sahá na dveře, ujišťuje se, že je vypnutý sporák a neváhá se kvůli tomu vrátit ani několik kilometrů, když už jsme na cestě. Doufám, že je to jen horší období a dá se zase do pořádku. Někdy si dělám legraci, že bych byla radši, kdyby měl chorobné nutkání uklízet, a ne kontrolovat, alespoň bychom měli doma čisto,“ svěřuje se Kateřina o životě s OCD. 

Každý, kdo hodně uklízí, má OCD
 
Posedlost úklidem, čistotou a pořádkem je jedním z běžných projevů OCD, neznamená to ovšem, že každý, kdo si potrpí na pořádek, touto nemocí trpí. Psycholog Jeff Szymanski pro magazín Everyday Health uvedl, že může jít také o osobnostní rys člověka. Důležité je, jestli má dotyčná osoba nad svým chováním kontrolu a může se rozhodnout, jestli něco udělá, nebo ne. Lidé s OCD jednají na základě neutuchajícího nutkání a úzkosti a pokud se neléčí, kontrolu nad svým chováním moc nemají. 
 
Hlavním znakem OCD je posedlost úklidem
 
Tento bod úzce souvisí s předchozím. Jak už bylo řečeno, posedlost úklidem je jedním z možných projevů této nemoci, ale rozhodně ne jediným. Nemocné osoby mohou mít například nutkání hromadit věci, neustále věci kontrolovat, aby se nestalo něco špatného a mají své rituály, bez kterých si neumí představit život.
 
Lidé s OCD se s touto poruchou prostě musí naučit žít
 
To rozhodně není pravda. Lidé s OCD by určitě měli vyhledat odbornou pomoc. Mírnit projevy pomáhají správné léky a také terapie, jako je například kognitivně behaviorální terapie. Podobně mimo jsou i názory, že lidé s OCD by se prostě měli jednoduše hodit do klidu a věci tolik nehrotit. 

cl2.jpgFoto: Shutterstock

Lidé s OCD si neuvědomují, že jednají iracionálně
 
Podle australské národní charitativní organizace pro duševní zdraví (Sane) lidé ve většině případů vědí, že jejich jednání je iracionální. Nutkání je ale silnější, a to je pro ně právě velmi frustrující. Některé nemocné osoby dokonce své rituály skrývají a drží v tajnosti, aby se nesetkaly s výsměchem.
 
OCD je vtipná
 
OCD bývá okolím nemocného mnohdy zlehčována, k čemuž často přispívají i média. Jenže tato porucha nepřináší nemocnému žádnou zábavu, ale je pro něj i jeho nejbližší zdrojem stresu a únavy.

Zdroje: Sane, Everydayhealth, Psychology Today, Benenden Health, Brain Centre TMS

Čtěte také: