Mateřské mléko je tím nejlepším, co může matka dát svému dítěti. Pro vzájemné pouto je neméně důležitý i samotný rituál kojení. Plánovaný rok kojení se u třicetileté Agáty ovšem smrsknul na tři měsíce. Začala totiž trpět nespavostí a s tím souvisejícími psychickými problémy.

Depresivní stavy

„Alice byla vymodlené dítě. Měla jsem nějaké zdravotní problémy a v jednu chvíli to vypadalo, že vlastní děti mít vůbec nebudu. Ale zadařilo se. Věděla jsem, že péče o malého tvorečka bude náročná, ale nemyslela jsem si, že sama sebe tak zklamu. Přestala jsem skoro úplně spát a jednou nohou jsem měla nakročeno do blázince,“ popisuje Agáta.

Dcera se často budila nejen kvůli kojení, ale i kvůli bolestem bříška, což Agátě zpřeházelo úplně celý spánkový cyklus. V době, kdy byla dcera vzhůru, se o ni musela starat a když na dvě hodiny usnula, nemohla zabrat zase Agáta.

„Strašně jsem chtěla aspoň na dvě hodiny mezi kojením usnout, ale čím víc jsem to chtěla, tím míň to šlo. Připadala jsem si jako zombík, přes den jsem začínala usínat skoro vestoje s dcerou v náručí a začala jsem se bát, že jí nedopatřením ublížím. Z nevyspání jsem byla hodně úzkostná a přepadaly mě deprese. Zkoušela jsem všechno možné. Pití meduňky i psychoterapii, i když na pravidelné návštěvy jsem s miminem neměla moc čas,“ vypráví Agáta.

Výčitky

Lékař Agátě nakonec poradil, aby přestala kojit. Umělé mléko může dceři v noci připravit i její manžel a Agáta alespoň bude moci začít brát silnější antidepresiva, která se jinak s kojením neslučují. Po dlouhém rozhodování dala žena na radu lékaře a dceru odstavila. Po měsíci, kdy je dítě na umělém mléce, se Agátin spánek i její stavy výrazně zlepšily.

„Už si nepřijdu tak vyždímaná a nemám takové úzkosti. Antidepresiva asi zabraly, ale to, že dceru nekojím, mě trápí a nevím, jestli si to nebudu vyčítat do konce života,“ říká Agáta.

„Chtěla jsem pro ni to nejlepší a teď se nemůžu zbavit pocitu, že jsem jako matka selhala. Manžel mě sice ujišťuje, že za nic nemůžu, ale já vím, že je to prostě moje vina, že jsem byla moc slabá a vzdala to moc brzo. Neměla jsem to doktorovi tak snadno odkývat,“ uzavírá Agáta.
 
 Čtěte také:

Reklama