Dítě člověku změní život. S tím Aneta (28) tak nějak počítala. Netušila ale, že po porodu přijde o své kamarádky.

V první práci po škole se Aneta velmi spřátelila se čtyřmi kolegyněmi, které byly jen o pár let mladší, než ona. Brzy se začaly vídat i mimo zdi podniku a utvořily nerozlučnou partu. Jezdily na hudební festivaly, společné dovolené, pravidelně chodily běhat, nebo jen tak někam posedět. Tak dobře si rozuměly! Jenže pak přišlo něco, co Anetu vyřadilo ze hry. Její těhotenství.

baby

„Už když jsem jim oznamovala, že jsem v jiném stavu, netvářily se zrovna nadšeně. Vypadalo to, jako by mě spíš litovaly. Ano, ony děti neměly a ani je v nejbližší době neplánovaly. Ale přece jen se mohly alespoň trochu přetvařovat, že mi to přejí. No nevadí. To byla maličkost proti tomu, jak mě zklamaly po porodu,“ svěřuje se Aneta, která se ani jedné z nich v porodnici nedočkala.

„Domluvily si na termín mého porodu společnou dovolenou, takže mě ani jedna z nich nepřišla navštívit. A když už dorazily na návštěvu ke mně domů, zdržely se tam slabou půlhodinu. Prý měly naplánovanou společnou návštěvu nějaké výstavy. Bylo na nich ale vidět, jak se ve společnosti miminka necítí ve své kůži, konverzace vázla a byla děsně šroubovaná,“ popisuje první setkání po porodu Aneta. Od té doby uplynulo už osm měsíců, ale moc se toho nezměnilo.

„Jestli jsme se viděly za tu dobu čtyřikrát, tak je to moc. A jejich společné aktivity se mě nadobro přestaly týkat. Chápu, že s nimi nemůžu někam na party, nebo na koncert. Jenže ony bojkotují jakékoli mé návrhy, jak se vidět. Odmítají se mnou jít na procházku s kočárem, do kavárny i cokoli jiného. Vždycky se jen vymluví, že už něco mají. Já ale dobře vím, že jim je proti srsti, abych přišla i s miminkem, kterému se musím průběžně věnovat. Dokonce mě vyřadily i ze skupiny na sociální síti. Prý mě nechtějí zbytečně zatěžovat svými starostmi a plány. Jenže já si takhle připadám, jako ono pověstné páté kolo u vozu. Prostě na mě kašlou, protože jim přijdu zbytečná, nepoužitelná,“ myslí si Aneta, která prý rozhodně není tou matkou, co chce řešit jen plenky a kojení.

„Ráda bych s holkami byla na stejné vlně, co dřív! Jenže ony už evidentně nemají zájem. Znamená to snad, že bezdětné ženy a matky jsou dvě odlišné komunity, které se přirozeně dělí? Já si ale nechci za každou cenu hledat nové kamarádky mezi matkami jen proto, že mají taky dítě! Jsem z toho všeho moc zklamaná,“ trápí se Aneta.

Čtěte také:

Reklama