Třicetiletá Jitka byla od dětství vždy vedena ke sportu a zdravému životnímu stylu, jak je dnes moderní říkat. S rodiči vyráželi v létě každý víkend na túry, v zimě na hory.
 
S takovým základem není divu, že i v dospělosti musel hrát sport v jejím životě podstatnou roli. Po maturitě si udělala kurz jógy a začala ve svém rodném městě vést lekce pro veřejnost v místní tělocvičně. Úspěch měla obrovský a klientky se jen hrnuly. „Dnes si uvědomuji, že jsem měla neskutečné štěstí a byla ve správný čas na správném místě,“ hodnotí s odstupem fakt, že opustila i svoje zaměstnání prodavačky a její koníček ji doopravdy živil. Pohyb byl pro ni život.    

 lasa.jpg
Pak ale potkala Jirku. O deset let starší muž neponechal nic náhodě a do roka byla svatba. Ale také stěhování do poměrně vzdáleného města, kde měl její vyvolený dům a práci. Zamilovaná žena za sebou spálila veškeré mosty. Přestala cvičit nejen pro lidi, ale také pro sebe. Její jedinou starostí byla péče o manžela, jeho dům, zahradu a časem samozřejmě o dvě společné děti. A také nemohoucí tchyni. „Na tchyni si nemohu stěžovat, vlastně ona byla do narození našich dětí téměř jedinou spřízněnou duší, kterou jsem v novém bydlišti měla. Do práce jsem nechodila, nebylo kde budovat nové přátelské vztahy,“ vzpomíná na zlom ve svém životě Jitka.
 
Z aktivní dívky se stala paní v domácnosti a vynikající kuchařka a hospodyně. Háček byl ovšem v tom, že její Jiří vyžadoval jídla, která mu vždy vařila jeho maminka: omáčky, knedlíky, polévky, ve kterých lžíce stojí. Jitka se to nejen naučila, ale také se tak začala stravovat. Společné kaloricky vydatné večeře se staly středobodem jejího vesmíru. To byl čas, kdy si s manželem povídali, kdy on ji chválil a ona radostně pozorovala, jak mu chutná. „Možná je to k smíchu, ale mě to opravdu těšilo. Tak jako jsem se dřív radovala z posunu a úspěchu svých klientek, tak jsem v nové situaci bažila po uznalých slovech svého muže. Byla jsem bezhlavě zamilovaná a až celkem pozdě pochopila, že opustit úplně svůj svět byla chyba,“ hodnotí tuto životní etapu dnes.
Nový životní styl si však brzy vybral svou daň. Nejenže za postupně nabrala neuvěřitelných dvacet kilogramů, ale přidaly se i zdravotní problémy. Tělo, které bylo zvyklé na pohyb a dávku endrofinů, se zkrátka začalo bouřit. „Samozřejmě nic z toho nepřišlo ze dne na den, ale byla jsem blbá a slepá – a dlouho to prostě nechtěla vidět,“ říká bez obalu žena, která skončila na antidepresivech a lécích na vysoký tlak a cholesterol. „Uvědomila jsem si to až v momentě, kdy mě odvezla s akutními potížemi záchranka. Naštěstí se ukázalo, že tlak na srdci a neschopnost nadechnout se měly jen psychickou příčinu, ale i tak mě můj stav vyděsil natolik, že jsem začala situaci neprodleně řešit. Všem ženám bych chtěla vzkázat, aby s novými vztahy neopouštěly své staré dobré zvyklosti!“ uzavírá svůj příběh poučená Jitka.  

Přečtěte si také:

Reklama