Poslední roky Marie trnula, kdy to přijde. Zdravotní stav její maminky se pomalu horšil, přestávala být soběstačná. Vše vygradovalo ve chvíli, kdy ve svých skoro sedmdesáti letech zkolabovala na záchodě. „Skončila v nemocnici a začala vést takové ty řeči, že tady dlouho nebude, a že je na obtíž. Doktor mi řekl, že už by rozhodně neměla žít sama. A rovnou mi doporučil nastěhovat ji k nám domů, nebo ji dát do ústavu. Druhá varianta pro mě nepřicházela v úvahu, maminka by se s tím nesmířila. Ani já ne! Jenže ani první možnost nebyla reálná,“ vypráví Marie a vysvětluje, že s manželem a dvěma skoro dospělými dětmi žije v malém panelákovém bytě. A tam by se jen těžko porovnali.
mum.jpg

Sice jsem manželovi nadhodila, že bych si maminku vzala k nám, ale on byl proti. Prý si vůbec nedovede představit, kam bychom ji dali. Leda snad do obýváku, nebo do kuchyně. Ale takhle on žít nechce. Na jednu stranu jsem ho chápala, měl pravdu. Ale na druhou stranu, jaká jiná možnost mi zbývala?“ vzpomíná Marie. Ta se nakonec rozhodla pro radikální řešení.

„Když nemohla maminka za mnou, šla jsem já za ní. Samozřejmě po dohodě s rodinou. Manžel ani děti se na to sice moc netvářili, ale já zkrátka nemohla dopustit, aby se trápila někde v ústavu. A tak už měsíc bydlím na druhém konci města u ní, a k nám do bytu jen dojíždím po práci. Vždycky rychle uklidím, uvařím, vyperu, zkrátka co je potřeba, a pak rychle zpět za mámou. Tam střídám sousedku, která mi přes den, kdy jsem v práci a pak u rodiny, vypomáhá. Je to mámina kamarádka, a tak to dělá za pár symbolických korun, co jí vnutím,“ popisuje Marie, která je jí za to velmi vděčná. Standardně placenou pečovatelku by si totiž dovolit nemohla.

Otázkou teď zůstává, jak dlouho bude tenhle způsob života zvládat. Ona i její rodina. „Děti s tím nejdřív neměly problém, ale teď na nich vidím, že jim to začíná vadit. Chybí jim takový ten maminkovský servis, na který byly zvyklé. A o manželovi ani nemluvím. Řekl mi, že to pár měsíců přetrpí, ale do té doby musím najít nějaké jiné řešení. Upřímně, zatím tedy skutečně nevím, jaké,“ kroutí hlavou Marie.

Zdroj fotografií: Shutterstock.com

Čtěte také:

Uložit

Uložit