het.jpg
Foto: Shutterstock

Ježek bělobřichý
Nepředstavujte si klasického ježka, jenž se v našich končinách vyskytuje v přírodě. Ježek jako takový je považován za chráněné zvíře a nelze ho chovat jako domácího mazlíčka. Jedinou výjimku tvoří právě ježek bělobřichý. Pochází z Afriky a k nám byl přivezen v 90. letech. Na rozdíl od jiných druhů ježků je tento bělobřichý aktivní po celý rok a neukládá se k zimnímu spánku. Je samotářský, a proto je doporučeno chovat ho jen po jednom. I v přírodě spolu samec a samice tráví přibližně dva týdny v období páření a poté si oba žijí svým vlastním životem.

Ježek bělobřichý je plachý, ale při opatrné a pozvolné manipulaci a seznamování s ním se stává zvídavým a má rád interakci se „svým člověkem“.

Co budete pro chov ježka potřebovat
Není vhodné pořídit ježkovi klec, je velmi citlivý na nachlazení. Mnohem lepší variantou je terárium či větší plastový box. I když se jedná o menší zvíře, potřebuje hodně prostoru, proto dbejte na to, aby ubikace měla alespoň 90 x 45 x 45 cm a měla dostatečné větrání. Samozřejmě platí, že tím větší, tím lepší.

Nikdy nepoužívejte jako stelivo seno, mohlo by se ježkovi omotat kolem nohou, lepší je použít bezprašné hobliny. Rozhodně uvítá i domeček ze dřeva nebo keramiky, kam se v případě potřeby bude moci schovat. Dále se doporučují těžší misky, například z keramiky nebo pálené hlíny, aby je při svém pohybu v ubikaci nepřevrhnul.

Zvláštní pozornost věnujte vodě, tu je totiž potřeba měnit každý den. Je třeba také myslet na to, že se jedná o nočního tvora, proto mu zajistěte dostatek vyžití v podobě můstků, hraček z přírodních materiálů. Případně vyzkoušejte interaktivní hračky, do kterých je možno schovat granule. Ježek má výborně vyvinutý čich a taková aktivita ho může zabavit na dlouhou dobu.

Čtěte také: Potkan. Hodný a inteligentní mazlíček pro děti

Čím ježka krmit
Ježek je hmyzožravec. Vyvarujte se ale hmyzu a žížalám z volné přírody, od kterého by se mohl nakazit nějakou nemocí. Pro jednoho ježka stačí 2 kávové lžičky hmyzu na den. Ježka bělobřichého je určitě vhodné krmit i kvalitními granulemi a paštikami pro kočky, popřípadě jimi hmyz střídat. Vždy však hlídejte nutriční hodnoty, zejména podíl vápníku a fosforu.
 
Křeček zlatý
Tento oblíbený drobný mazlíček pochází ze Sýrie, proto se mu také říká křeček syrský. Křeček po zoologické stránce patří do velké skupiny hlodavců. K jeho nejbližším příbuzným řadíme zvířata jako hraboš, ondatra nebo pískomil, což možná na první pohled působí zvláštně, nicméně tato zvířata patří stejně jako křeček do velké čeledi křečkovitých.

Křečci jsou stejně jako ježci spíše samotáři a noční či soumraková zvířata. Ve dne hodně spí a v noci či časně z rána vyráží na „lov potravy“. S druhým křečkem tráví čas je v případě nutnosti páření či výchovy potomků. Pokud chcete chovat více křečků, je tedy třeba jim zajistit samostatné ubikace. Dokonce i mladí křečci z jednoho vrhu totiž mohou při delším soužití projevovat agresi vůči sobě navzájem.

Kde křečka ubytovat?
Vhodné je jak skleněné akvárium, tak klec. Výhoda klece je ta, že po ní může křeček šplhat a tím se během své aktivní části dne zabaví. Jako nevýhoda se může jevit fakt, že díky hrabání křečka budete častěji uklízet nepořádek kolem klece. U akvária se zase objevuje problém s nedostatečnou cirkulací vzduchu. Co se týče podestýlky, nejvhodnější jsou piliny či hobliny.

Naprostou nezbytností je domeček, který poskytne křečkovi tmu a bezpečné místo pro odpočinek. Kromě odpočinku potřebuje křeček i velké množství pohybu. Ideálním řešením je zakoupení klece s drátěným kolotočem, žebříky a prolézačkami. Využít můžete i tunely například z ruličky toaletního papíru. Křečci zlatí jsou zvědavá zvířata a všechno, co jim umístíte do klece, pro ně bude zajímavé. Kousek větvičky z ovocných stromů je zabaví na dlouhé hodiny.

Potrava pro křečka
Vsaďte na připravené směsi přímo na míru. Křečkům chutnají nejrůznější semínka, burské oříšky i lisovaná tráva. Určitě ocení i zelenou zeleninu, především brokolici, ale také jablka nebo mrkev. Křečkovi se také dobré zajistit celodenní příjem vody. Využijte pítko upevněné ke kleci a vodu pravidelně doplňujte. 
Fretka domácí
Pokud toužíte více po zvířátku, které se umí přitulit a pomazlit, ale nemůžete si dovolit psa ani kočku, je fretka naprosto ideální volbou. Jedná se hbitého dravce, který vyniká vysokou inteligencí a mazaností. Fretky milují společnost a každodenní činnosti, pokud ji tedy budete mít celý den zavřenou v kleci, nebude spokojená, potřebuje hodně pohybu a prostor k běhání.
Fretka ale potřebuje i svůj prostor k odpočinu, nejlépe v dostatečně velké kleci. Potřebuje denně alespoň 12 hodin spánku a zbytek dne je naopak velmi aktivní.

Čtěte také: Vzácná plemena psů, která možná neznáte. Některých je na světě jen posledních pár zástupců

Co pořídit, než přijde fretka k vám domů
Je třeba pamatovat na to, že fretka se dokáže velmi obratně vměstnat do jakékoliv menšího prostoru. Zajistěte tedy všechny skuliny, kam by mohla zalézt, a to dost pečlivě a pevně, aby ochrana prostoru odolala silným fretčím zubům. Na trhu jsou k dispozici speciální ochranné mřížky, které v takových situacích fungují nejlépe. Doporučuje se zakrýt nebo skrýt všechny kabely, zejména mladá zvířata ráda žvýkají takové předměty.

Klec pro fretku je útočiště, úkryt, stojí za to vybrat relativně velkou klec, pokud ale k tomu v bytě nemáte dostatek místa, můžete se rozhodnout pro dvoupatrovou klec. V kleci by se mělo nacházet místo na misku, podestýlku, pelíšek a houpací sítě. Většina chovatelů udržuje svého mazlíčka v bytě volného, aby mohl kdykoliv sám vejít do klece. Fretky potřebují 2 až 3 hodiny denní aktivity, proto přijde vhod i speciální výběh.

Fretka a její jídelníček
Fretka je dravec, proto by její strava neměla postrádat maso, ale kromě něj se velmi doporučuje přidávat i zeleninu, nejlepší jsou okurky a papriky. Sáhnout můžete i po hotových krmivech pro fretky nebo se inspirovat chovateli, kteří dávají fretkám krmivo pro kočky.

Zdroj: Domácí mazlíčci do bytuKřeček syrskýZvíře do bytu podle vašich představSuper ZOOKřeček zlatýFretka - nejdůležitější informace i tipy, odborný konzultant - Gabriela Víchová, ČZU - chovatelka