Když došlo v Brazílii v roce 1889 k vojenskému převratu, svržení monarchie a nastolení republiky, musela se císařská rodina uchýlit do vynuceného exilu. Zvolila si Francii, která byla rodnou zemí manžela princezny Isabely. Zároveň se dynastie nevzdávala naděje na návrat do Brazílie i restaurace císařství. Poslední brazilský císař, otec Isabely, v Paříži po dvou letech zemřel. Jeden z jeho vnuků, nejstarší princ a budoucí následník trůnu Pedro (1875-1940), odjel po dovršení plnoletosti studovat vojenskou akademii ve Wiener Neustadtu. Tady se seznámil se dvěma bratry Dobřenskými z Dobřenic. Někdy kolem roku 1900 se na jejich rodovém zámku v Chotěboři setkal poprvé i s jejich půvabnou sestrou Alžbětou (1875-1951).
Foto: Hraběnka Alžběta Dobřenská z Dobřenic
Editor R. Guillemirot Boespflug et Cie., CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Krása nebyla jedinou devízou této šlechtické dcerky. Alžběta Dobřenská měla to štěstí, že byla vychovávána a vzdělávána spolu se svými staršími bratry, a získala tak mimořádný rozhled. Mluvila pěti jazyky – kromě češtiny anglicky, francouzsky, německy a portugalsky. Studovala i na Hudební a malířské akademii v Mnichově a stala se uznávanou portrétistkou.
Foto: Je vidět, že šlechtičtí synkové holdovali sportu
Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons
Brzy Pedro zjistil, že Alžběta je ta pravá, a rozhodl se, že se s ní ožení. Potřeboval k tomu ale souhlas rodičů. Když je o svém úmyslu informoval, nesouhlasili. Zejména matka - v té době hlava císařské rodiny v exilu – byla proti. Stále doufala, že se všichni vrátí do Brazílie, a tak si představovala pro syna a následníka nevěstu z nějakého vládnoucího rodu. Ne nějakou dceru obyčejného barona z „Nemanic“. Po šesti letech sice matka trochu „změkla“ a dokonce Alžbětinu otci zajistila povýšení na hraběte, ale souhlas se svatbou zatím nedala. Stále doufala, že syn dostane rozum.
I když brazilská ústava nezakazovala morganatické manželství, Pedrova matka byla neúprosná. Nakonec syna donutila, aby se vzdal následnictví ve prospěch mladšího bratra Luise. A musel se navíc zavázat, že z nástupnictví budou vyloučeny i případné děti, které z manželství vzejdou.
V listopadu 1908 se tedy konečně ve Versailles mohla uskutečnit svatba, po osmi letech od seznámení. Manželství bylo podle všeho šťastné a bylo obdařeno pěti dětmi. V roce 1922 se rodina směla přestěhovat zpět do Brazílie, protože brazilský prezident Epitácio Pessoa zrušil zákon, který zakazoval členům císařské rodiny pobývat v Brazílii.
Počáteční obavy, jak si děti zvyknou v nové zemi, nakonec pomohla Alžběta dětem překonat, když jim nový domov vylíčila v těch nejkrásnějších barvách. Začali žít v Petrópolisu v paláci Grão-Pará, kde se Pedro narodil. Brzy si celá rodina získala v Brazílii velkou oblibu u veřejnosti, i když se režim nezměnil.
Foto zleva doprava : Alžběta Dobřenská se svou první dcerou Isabelou
Editor R. Guillemirot Boespflug et Cie., CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Manželé s dětmi Isabelou a Pedrem
desconhecido, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Když Pedro v 65 letech zemřel, přestěhovala se Alžběta do Evropy a dožila v portugalském městě Sintře. Tam také v roce 1951 zemřela a byla pochována. V roce 1990 pak byly její ostatky exhumovány a dnes jsou spolu s ostatky jejího manžela uloženy v císařském mauzoleu v katedrále sv. Petra z Alcantary v Petrópolisu.
Foto: S dětmi Isabelou, Terezou, Janem, Pedrem a Marií
Unknown author, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Zdroje info: Historická šlechta: Dobrzenský z Dobrzenicz - on-line, Klíma, Jan: Dějiny Brazílie 1998
Na našem webu jste si mohli také přečíst:
- Své nejmladší dceři Beatrix královna Viktorie odháněla nápadníky. Nechtěla ji ztratit!
- Přemyslovská princezna Mlada byla naší první diplomatkou
- Marie Karolína trumfla dokonce svou matku Marii Terezii. Porodila 18 dětí!
Nový komentář
Komentáře
Děkuji
Pěkné čtení, jako vždy. Děkuji.
KRÁSNÉ ČTENÍ,DĚKUJI.
Díky
Krásné, jako vždy
Děkujeme moc

Musím říci, pěkný článek a po dlouhé době šťastná rodina...
Zajímavá žena. Nikdy jsem o ní neslyšela ani nečetla. Podle všeho to byla velmi šťastná rodina s kupou dětí. Kdepak ty děti dnes asi žijí, jak ten rod pokračuje?