shutterstock-1678303855.jpgFoto: Shutterstock

Budoucí nevěsta Milena Sihelníková nesouhlasí s programem vládního rozvolňování, a proto sepsala petici za povolení větších svateb už od prvního června místo osmého. Datum stanovené vládnou totiž považuje za nesmyslné. Jde totiž o pondělí, kdy se ani moc svateb nekoná. 

Podle nevěst je to nelogické

„Napsat petici mě napadlo ve chvíli, kdy vláda na tiskové konferenci oznámila, že svatby pro větší počet osob než deset budou možné od pondělí 8. června. Přitom už o čtrnáct dnů dříve bude možné si zajít ke kosmetičce nebo posedět na venkovních zahrádkách restaurací. Tenhle krok považuju na nesystematický vzhledem k tomu, že celá řada svateb se koná v pátek a v sobotu, ne v pondělí. A termín 5. a 6. 6. je velmi atraktivní pro mnoho párů, které svatbu plánují několik měsíců. O zisky přijdou i podnikatelé,“ vysvětluje Milena Sihelníková své rozhodnutí.

Ona sama má svatbu zatím naplánovanou na pátek 5. června. Další nevěsta Kristýna Moučková už rok s přítelem plánuje veselku o den později, tedy na sobotu 6. června. K petici se oba přidali svým podpisem a vyzývají k tomu i ostatní.

„Myslím, že 1. červen je vhodný hned z několika aspektů. Je to také pondělí, takže se zachová určitý systém přehlednosti v tom, kdy se co uvolňuje. Červen navíc bývá jedním z nejrušnějších svatebních měsíců. Umožnění svateb od prvního by tak dalo rozumný a hlavně ucelený měsíc a nedocházelo by k nesmyslnému dohadování, proč je právě sobota 6. června méně bezpečná než pondělí 8. června,“ popisuje Kristýna Moučková.

Ta doufá, že lidí kteří to cítí podobně, bude víc a že se ozvou. Sama už před týdnem psala epidemiologovi Romanu Prymulovi, ať postup uvolňování svateb zváží a má v plánu se obrátit i na premiéra a ministry.

Za svatby bez roušek

Autorka petice by si v ideálním případě představovala, aby byly svatby s účastí mezi padesáti a osmdesáti osobami povolené od 1. června a bez roušek. Podle ní se na ně většinou chystá rodina a nebližší přátelé. Otevření farmářských trhů nebo fitness center (naplánováno na květen), kde se potkávají cizí lidé, považuje za mnohem rizikovější. Zarážejí ji i specifické hygienické podmínky. Proto v petici bojuje i za to, aby byly svatby bez roušek.

„Z dostupných informací by v letních měsících měli na svatbách lidé dodržovat odstup, měli by mít na sobě roušky a je zakázáno gratulovat novomanželům. Nedovedu si představit, jak bych nutila hosty, aby měli na svatební hostině roušky. To mi přijde dost nereálné. Takže pokud se situace neznění, počítáme se změnou termínu svatby, což je ale nemalý oříšek,“ říká Sihelníková.  

shutterstock-585841202.jpgFoto: Shutterstock

Ztracené peníze

Rozhodnutí, zda se nevěsta Kristýna Moučková letos vdá, udělá s přítelem v polovině května. Na tomto termínu se dohodla se svatebními dodavateli. Dá jim tedy vědět, jestli jejich služby využije či nikoli. Zatím bude vyčkávat, jestli petice něco změní a zda vláda své stanovisko přehodnotí.

„Svatbu plánujeme pro padesát lidí. Polovina je rodina a druhá nejbližší přátelé. Všechno se bude konat venku na soukromém pozemku snoubencových rodičů. Nemáme v plánu počet lidí omezovat, takže buď bude náš den podle plánu, nebo za rok, což bychom ale neradi,“ popisuje Kristýna Moučková.  
 
Znamenalo by to totiž hodně domlouvání i ztracené peníze. Rozloučit by se musela se zálohou na svatební video a v ohrožení by byla i plánovaná svatební cesta.
 
Komunikujeme s dodavateli a lidmi, kteří jsou do plánování zapojení. Většina se nám snaží vyjít vstříc. Problémem je s natáčením videa. Máme zaplacenou zálohu 7000 a bylo nám řečeno, že pokud svatby v termínu budou moci proběhnout v jakékoliv formě (tudíž třeba ve zmíněném omezeném počtu deset lidí) a my ji přesto zrušíme, nebude nám vrácena. Do toho ještě řešíme svatební cestu v září do USA, která je již ze 2/3 zaplacená. Ale cestovní kancelář je skvělá a jsme domluvení na případném novém termínu. Jen se bojíme, aby odlet nevyšel za rok na čas, kam by se musela přesunout svatba. V tom případě bychom přišli o 120 tisíc, ale to snad nehrozí, “ doufá nevěsta.

Petice je dostupná na odkazu zde. A zatím ji podepsalo přes 1800 lidí. 

Reklama