K dnešnímu tématu jsem nic psát nechtěla. Ale nakonec jsem se rozhodla, že napíšu pouze svůj osobní názor na válčení.

Vzhledem k tomu, že je mi 30 let, tak jsem zaplať pánbůh nikdy válku ani její následky osobně nepoznala. Když nepočítám vyprávění od babičky, jak na tom byli.

Ale mě vadí jiný fakt. A to, že lidé, kteří s tím nemají absolutně nic společného, musejí do války a prožívají ty nejšílenější dny někde v zákopu. Pár mocipánů se rozhodne, že něco chtějí a naženou před sebou spoustu mužů – manželů, synů, ale hlavně lidí, kteří se sice s nepřítelem nikdy nepotkali, dokonce by i spolu možná kamarádili, a přesto se snaží vystřelit jako první. Protože když nebudou první, už se nikdy domů nevrátí a svoje rodiny neuvidí.

Bohužel je mi jasné, že válka k tomuto světu patří. A já jen doufám, že ani já, ani moje dcera takovou šílenost, jako je válka, nepoznáme. maje

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

I když jsem jako malá vzdychala, že bych tu válku chtěla aspoň na týden zažít a taky běhat v noci do krytu, teď s tebou, maje, taky doufám, že k tomu nedojde. Ale ty babiččiny vzpomínky by mohly být zajímavé. Nechceš nám z nich něco poslat? Simona

SOUTĚŽ

Další jméno osobnosti, která měla vliv na průběh 2. světové války. Tentokrát zase jiná lehoučká přesmyčka:

LEIM AHÁCH

Drahé válečnice, dnes celý den čekám na vaše rodinné historky z války

Zahynul někdo z vaší rodiny v boji, při náletu, v koncetráku nebo u výslechu na gestapu? Traduje se u vás v rodině nějaká válečná historka? Například s přídělovými potravinovými lístky, pomáháním hledaným, partizánskou činností, příběhy o strachu, o náhodě, o podivném osvobození Rudou armádou

2. Názor na válku

Jaký názor máte na současné světové válečné konflikty, ať mezinárodní, či občanské? Balkán, Afgánistán, Irák, Severní Korea, Jihoafrická republika, Izrael? Jsou potřebné mezinárodní mise? Má cenu některé ze stran posílat finanční prostředky? Řeší konflikty míroví vyslanci v podobě Angeliny Jolie? Proč si myslíte, že vznikají války? Kdo a hlavně proč je vyvolává?

3. Máte rády vojáky?

Přitahují vás muži v uniformách? Chodila byste s vojákem? Proč ano a proč ne! Jste rády, že byla zrušena povinná vojenská služba? Myslíte, že v současnosti už nemá žádný význam? Připadají vám nepatřičné ženy v armádě v roli vojaček?

4. Vadí vám militantní hračky?

Co si myslíte o militantních hračkách, kterých jsou plná hračkářství? Zakazovala jste svým dětem si hrát s pistolkami, samopaly, tanky nebo granáty? Mají vaši synové cínové vojáčky? Hrály jste si ve svém dětství na vojáky?

Pište na adresu:

redakce@zena-in.cz

Reklama