To, jak dlouho žena chce kojit, pokud se jí stále tvoří mateřské mléko, by mělo být výhradně na jejím uvážení. Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučně kojit do ukončeného šestého měsíce věku dítěte a poté s postupným zaváděním příkrmů alespoň do jeho dvou let. Okolí pro Eriku, která syna kojí ještě v jeho třech letech, ovšem nemá pochopení.

62ac36beb0dc6bre.jpg
Foto: Shutterstock

„Ještě před časem jsem kojení přiznávala, ale teď už si to raději nechám pro sebe. Lidi se tomu totiž strašně divili a přišlo jim to divné. Já si ale tenhle speciální čas se synem užívám a on taky. Upevňuje to naše pouto a myslím, že díky tomu ani není tolik nemocný. V září nastoupí do školky, takže asi s kojením přestanu, kdyby tam ale nešel, klidně bych pokračovala dál, dokud by si sám neřekl, že už nemá zájem,“ popisuje Erika.

Přestože mnozí delší kojení dětí odsuzují a považují ho za divné, z medicínského hlediska se to zdá jako dobrý nápad. Důkazem je například studie zveřejněná v odborném magazínu JAMA Pediatrics, která přišla se závěrem, že čím déle matka kojí, tím inteligentnější bude její dítě v dospělosti.

Mateřské mléko totiž mimo jiné obsahuje kyselinu dokosahexaenovou, tedy omega-3 mastnou kyselinu, která hraje důležitou roli v kognitivním vývoji. To, co ovšem ovlivňuje koncentraci této látky v mateřském mléce, je strava. Matky by tedy neměly zapomínat například na konzumaci ryb s nízkým obsahem rtuti. Patří mezi ně například treska, mořská štika, hejk, kapr či pstruh.

S podobným zjištěním přišla i nová studie publikovaná v PLOS One. Tým výzkumníků z oxfordské univerzity se zaměřil na více než 7000 dětí narozených mezi lety 2000 a 2002 a sledoval je do věku čtrnácti let. Déle kojené děti vykazovaly lepší výsledky ve verbálních, prostorových i kognitivních testech.

„Nevím, proč bych kvůli kojení měla čelit posměchu. Kdyby někdo kojil třeba sedmileté dítě, asi by mi to taky připadalo divné, ale do nástupu do školky na tom nevidím nic divného a přála bych si, aby byla společnost v tomhle ohledu tolerantnější a otevřenější,“ uzavírá Erika.

Zastánkyněmi dlouhodobého kojení jsou i některé slavné osobnosti. Například herečka z Teorie velkého třesku Mayim Bialik, která má doktorát z neurobiologie, kojila svého syna do pěti let.  

Zdroje: PLOS One, Study Finds, respodentka Erika, Jama Pediatrics, Bezpečnost potravin, Světová zdravotnická organizace

Čtěte také:

Reklama