Celkem 95,5 % Čechů se obává dopadů prudce rostoucí inflace na své finance. Více než kdy před tím tak v posledním roce uvažují nad investováním do budoucnosti své i svých dětí. Situaci nepomáhají ani vyšší ceny bydlení či zdražování energií. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments CEE s 1 078 respondenty. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Clipboard01.jpg

Češi spoří na bydlení svých dětí, většinou ale po malých částkách

Peníze pro své děti ukládají tři čtvrtiny Čechů. Celkem 46 % z nich nejčastěji na budoucí bydlení a další třetina na vysokoškolské vzdělávání. Na pořízení auta pro své potomky investuje desetina českých rodičů. Téměř 9 % Čechů poté kvůli obavám ze současné ekonomické situace odkládá peníze svým dětem na jejich důchod. Na cestování svým dětem odkládá finance 8 % rodičů. Částky, které čeští rodiče svým dětem odkládají, nejsou přitom příliš vysoké. Svým dětem měsíčně do 500 Kč odkládá 62 % Čechů. Jedna třetina z nich poté odkládá svým dětem do 2 500 Kč.

„Současná ekonomická situace nutí Čechy začít více přemýšlet o tom, jak ochránit nejen své úspory, ale také úspory svých dětí. Češi volí pro ukládání peněz dětem nejčastěji spořicí produkty, ty však nepředstavují tu nejvhodnější variantu. Pro dlouhodobé ukládání finančních prostředků doporučujeme spíše ofenzivnější dynamické produkty. 14 % českých rodičů poté volí variantu spořit dětem v hotovosti, což je v době vysoké inflace velmi nešťastný způsob. Vhodnější je investovat například do reálných aktiv či fondů,“ vysvětluje Petr Mederly, obchodní ředitel Generali Investments CEE.

64787637291cdobrazek.png
Zdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE

Lidé se bojí o dostatek financí v důchodu

Ekonomická situace v roce 2022 Čechy znervóznila a rostoucí inflace se nyní bojí rekordních 95,5 % populace. Celkem 78 % Čechů se tak obává nejen o svou současnou finanční situaci, ale také zda budou mít dostatek peněz v důchodu. I přes to, že stoupá počet Čechů, kteří se o svou budoucnost bojí, dvě třetiny dotázaných ovšem ohledně své přípravy na důchod nic nemění.

„Na důchod je důležité se začít připravovat co nejdříve. Často se setkávám s obavami, že pár stovek nikoho nespasí. Pravdou ale je, že pokud je investice pravidelná a dlouhodobá, tak nemusíte ukládat vysoké částky, dlouhodobost pracuje vždy ve prospěch investora. Obecně pak klientům radím, že ideální je odkládat si alespoň desetinu svých příjmů,“ komentuje Mederly.
6478765f35784obrazek.png

Reklama