Nemoc bývá označována také jako acne inversa – má něco společného s akné?
Primárně ano, začíná totiž velmi podobně jako akné - červenými bolestivými a mírně svědivými pupínky. Ale v jiných lokalitách než jsme zvyklí – v podpaží, pod prsy, v tříslech a na genitálu. Odlišuje se také účastí jiného typu žláz – místo mazových jsou to apokrinní, označované také jako velké potní. V průběhu času se odlišuje od klasického akné, mnohem častěji se tu objevují abscesy, píštěle a jizvení.
5bd850e90d9a2obrazek.png

Zhoršuje se nemoc postupně, když se neléčí – má nějaká stadia?
Rozlišujeme zhruba tři vývojová stadia. V prvním pozorujeme jen červené uzlíky, v druhém se přidávají píštěle a jizvení a v třetím stadiu je celá lokalita postižena tímto onemocněním, což může způsobit i poruchy hybnosti.

Takže může ovlivňovat pacientův celkový zdravotní stav a kvalitu života. Může způsobovat i jiné potíže?
Samozřejmě že hnis, který kontinuálně vytéká z píštělí, není příjemný pro pacienta, ani pro jeho okolí. Zapáchá a pacient je nucen nosit savou gázu či obvazy. Postižený člověk je pak sociálně, ale i pracovně diskvalifikován.

Při jakých příznacích by lidé měli vyhledat lékaře a jakého?
Pokud se pupínky a hnisavé projevy opakují častěji než 3x ročně ve dvou různých lokalitách, je vhodné navštívit kožního lékaře, aby vyloučil toto onemocnění.

Četla jsem, že: „Když už lékaře vyhledají, navštíví v průměru pět různých lékařů tří specializací, než jim je onemocnění správně diagnostikováno. Cesta od prvních příznaků ke správné diagnóze tak trvá v průměru 8 let.“ Jak je to možné? Za jaké nemoci může být zaměněna?
Povědomí o této nemoci je malé i v lékařských kruzích, o to více pak i mezi laickou veřejností. Je zajímavé, že většina pacientů, kteří se dostanou do našeho centra, navštíví praktika, chirurga, plastického chirurga, imunologa a má za sebou řadu placených výkonů jako je např. výroba vlastní vakcíny či alternativní preparáty na podporu imunity.

Jak se nemoc léčí a může být u každého zcela vyléčena?
Zatím se bavíme spíše o léčbě než o vyléčení. Pokud chceme pacientovi definitivně pomoci, je třeba nasadit systémovou léčbu, která dokáže zmírnit projevy onemocnění a zmenšit rozsah nemoci a pak léze chirurgicky odstranit.

Už jste zmínila, že nemoc trápí pacienty i po psychické stránce – doporučujete třeba i vyhledat psychologa?
U každého nemocného se snažíme shromažďovat data týkající se jeho psychického stavu. Řada z našich pacientů ztratí kvůli nemoci zaměstnání či partnera, a proto považuji toto téma za velmi důležité. Pokud se nám na dermatologii nepodaří dlouhodobě pacienta po psychické stránce stabilizovat, obracíme se na psychologa či psychiatra.

Hidradenitis suppurativa, odborníky označována také jako acne inversa, je poměrně málo známé chronické autoimunitní onemocnění kůže, projevující se nepříjemným a bolestivým zánětem v oblasti podpaží, hýždí, třísel nebo pod prsy. Odhaduje se, že celosvětově trpí touto chorobou minimálně 1 % dospělé populace. Přesný výskyt není znám, protože mnoho pacientů se stydí o příznacích nemoci mluvit a zdráhá se vyhledat odbornou pomoc. Postihuje častěji ženy než muže, přičemž rozvinout se může v každém věku. Nejčastěji se objevuje po 20. roce života. Míra výskytu onemocnění klesá po 50. až 55. roce života.

Další zajímavé informace najdete na www.hsonline.cz.

Čtěte také:

Reklama