Lidé z Českého svazu ochránců přírody našli stovky usmrcených čmeláků. Stalo se tak v Kladně, ale podobných případů budou po celé republice spousty. Hmyz, chráněný zákonem, nezabil člověk, ale exotické lípy, které v české přírodě nepatří mezi původní druhy.

Ředitel ochranářského sdružení Petr Stýblo uvedl pro server aktuálně.cz, že nepůvodní druhy lip vysazují radnice v Česku stále častěji. Jsou totiž odolnější vůči silně znečištěnému ovzduší, kterým jsme sami zamořeni. Mezi nejrozšířenější patří lípa plstnatá neboli stříbrná. Pochází z Balkánu a Asie a úřady tímto stromem nahrazují stromořadí, která uhynula kvůli městskému smogu.

„Lípa plstnatá kvete později než naše dva původní druhy lip. Má velmi vonné a pro čmeláky neodolatelně lákavé květy. Nektar je pro ně ovšem nestravitelný. Při získávání nektaru vydává čmelák mnohem více energie, než získá, a proto velmi rychle zemře hlady,“ řekl Petr Stýblo.

Ochránci přírody žádají nás všechny, abychom v případě nálezu místa hromadného úhynu čmeláků místo vyfotografovali a obrázek s popisem zaslali na adresu: Dům ochránců přírody, Michelská 5, Praha 4, 140 00.

„Budeme-li mít dostatek hodnověrných podkladů, můžeme působit na úřady, aby nebezpečné lípy u nás nevysazovaly,“ dodal ředitel Českého svazu ochránců přírody.

Reklama