Asi každá maminka se ocitne v situaci, kdy její robátko žadoní, prosí, škemrá: „Maminkooo, kup mi kočičku (pejska, králíčka, křečka..).“

Pochopitelně ani já nebyla tohoto škemrání ušetřena. Jenže: máme doma psa, kocoura, měli jsme potkana, křečka, rybičky, papouška – čili jsem k těmto prosbám začala být už hluchá.

 

„Ne, kluci! Máme Aiko a Sisínka a to stačí!“ Statečně jsem bojovala několik měsíců, a věřte, byla značně hrdá na to, že jsem se nenechala zviklat.


Smutné pohledy? Klepající se bradička? Sliby typu: už budu navěky věků hodný!... Kdepak. Byla jsem tvrdá, nic nezabralo.

 

Ale znáte to - stačí jedna nevolnost, jedno bolení bříška, pláč a kdeže ty loňské sněhy jsou ;o)

 

Když jsme trávili dovolenou v Hurghadě, Davidovi se udělalo zle, přesněji řečeno – Faraonova pomsta na něj zaútočila v plné síle. Venku bylo vedro, slunce pálilo o sto šest a kluk ležel ubrečený v posteli s bolestmi břicha...

Co teď? Jak mu zvednout náladu?

 

Bádala jsem, tápala, přemýšlela, až mi v hlavě blesknul nápad jak hrom!

Jasně! Slíbím mu morče!

 

Nápad zaznamenal úspěch, avšak má víra v to, že při příletu domů syn na tento slib zapomene, zůstala lichá. I nezbývalo, než slib splnit.

 

Od neděle máme tedy nového člena rodiny: morče Bublinku.

Dvacetidenní mláďátko je naprosto nebojácné, mazlivé a fantasticky ukvičené ;o)  Nejenže se Bublinka nechá chovat, sedí v klidu na klíně a se zájmem vše pozoruje, ale navíc nás olizuje stejně jako Aiko (náš pes).

 

Kluci jsou nadšením bez sebe a starší z nich poctivě studuje literaturu zabývající se právě tímto zvířátkem. On totiž i tak maličký tvor potřebuje péči a lásku... Tedy pokud se má u vás cítit šťastně a spokojeně.

 

A co vy? Také uvažujete o koupi morčátka? Nebo jste snad svému dítku toto roztomilé zvířátko již slíbili? Pak si přečtěte následující informace a zajímavosti, můžou se vám hodit.

 

Než si pořídíte morčátko, měli byste vědět:

-          morče se dožívá 8-10 let

-          morče potřebuje velkou klec, a to i v případě, že jej několikrát denně necháte proběhnout po místnosti

-          klec je třeba pravidelně čistit (minimálně jednou za tři dny)

-          morče potřebuje vaši společnost. Měli byste se mu alespoň hodinku denně věnovat.

-          než si pořídíte morče, je dobré zjistit, zda některý člen vaší rodiny není na toto zvířátko alergický

 

Jaké morče vybrat?

Pokud se rozhodnete ke koupi tohoto tvorečka, určitě poslední, oč stojíte, je vybrat si nemocné morče. Při koupi proto bedlivě sledujte zda:

-          jste si vybrali skutečně mláďátko. Samička, která je starší než dva měsíce, už může být březí.

-          je vámi vybrané morče veselé, aktivní, zvědavé, má chuť k jídlu.

-          je srst zvířete lesklá, bez chuchvalců, bez lysin

-          nemá řídkou stolici

 

Víte, jaké místo pro vaše morče vybrat?

Pamatujte, že morčata ke spokojenému životu potřebují světlé a nepříliš teplé místo. Průvan jim vysloveně škodí a zrovna tak i kouř z cigaret.

Morčata nemají ani trošičku ráda hlasitý zvuk. Jsou totiž velmi lekavá a navíc mají daleko lépe vyvinutý sluch nežli my lidé.

Rozhodně nedávejte klec se zvířetem na přímé slunce či naopak, do vlhké a temné místnosti.

 

Chcete, aby se vaše morčátko rychle ochočilo?

Pak se mu musíte pochopitelně věnovat. Je lepší si s vaším novým kamarádem hrát krátce několikrát denně, nežli jen jednou delší dobu.

Morčata milují úkryty a zbožňují různé domečky. Jenže – pokud mu dáte do klece úkryt, ochočení bude daleko složitější, ba se může stát i téměř nemožným. Doporučuje se tedy nechat mládě bez domečku po dobu, než si na vás zvykne, než si získáte jeho důvěru.

 

A jak si onu důvěru získat? Mluvte na morče tichým, klidným hlasem. Hlaďte jej, pochovejte ho. Ovšem pamatujte, že nic se nemá přehánět. Morče je živý tvoreček, který potřebuje mít i svůj klid.

 

Znáte morčecí jídelníček? Víte, co mu nabídnout?

-          seno je základní potravou. V jídelníčku by rozhodně nemělo chybět.

-          pamatujte, že ovoce a zelenina dodají vašemu kamarádovi tolik potřebný vitamin C. Jistě si pochutná například na jablku, banánu, kiwi, červené řepě, ale nabídnout mu klidně můžete i takový pomeranč.

-          morče také miluje listy pampelišky, luční trávu, přesličku, žabinec, řebříček, jitrocel nebo kostival. POZOR na jetel!!! Silně nadýmá!

-          nabídněte svému morčátku i sůl na lízání. Doplní si tak minerální látky a stopové prvky.

-          pochopitelně do jídelníčku tohoto tvorečka patří i krmné směsi, které seženete v každém zverimexu. Ovšem pozor. Morčata většinou tyto lahůdky milují k zbláznění. Nepřekrmujte je, i když na vás bude prosebně kvíkat sebevíc!

-          a závěrem nezapomeňte, že morčata si potřebují brousit zoubky. K tomu účelu je vhodný tvrdý chléb nebo různé krekry, které seženete také ve zverimexu.

 

Morčata jsou milá a hodná zvířátka, která se vám za péči odvděčí láskou. Věřte, že dokáží být výtečným kamarádem vašich dětí. Ostatně, vím, o čem mluvím ;o)

 

P.S. Na fotografiích je naše Bublinka, která se u nás již po dvou dnech cítí jako doma ;o)

 

Krásné chvíle strávené nejen s vaším zvířecím kamarádem vám přeje

Reklama