Růže (Rosa)
a1.jpg

Každý je zná a právem jsou královnami zahrad. Jejich květy nejen že nádherně vypadají, ale když si správně vyberete, tak i úžasně voní. Třeba taková růže damašská je častou přísadou parfémů. Existuje ale mnoho odrůd kvetoucích od pozdního jara až do podzimu. K záplavě květů přitom stačí pravidelně stříhat odkvetlé výhony, aby mohly nasazovat nové.

Svíčkovec (Gaura lindheimeri)
608fe72bbf18eobrazek.png

Na výběr máte z více druhu, ale každý z nich svými malými listy a drobnými, nevšedními kvítky v barvách od bílé až po tmavě růžovou působí v zahradě velmi jemně a romanticky. A že si jich užijete dosyta! Kvete od června do září, někdy dokonce do října. Pochází z prérií Severní Ameriky, a tak vydrží i naši zimu, pokud nepřijdou enormní holomrazy, před nimiž je třeba ji chránit. Miluje slunce, snese i sušší stanoviště, ovšem s výživnou půdou.

Mavuň červená (Centranthus ruber)
a3.jpg

Bývá označována jako rostlina pro zahrádkáře začátečníky. Nepotřebuje totiž moc péče ani vody k tomu, aby bohatě kvetla od jara až do zámrazu. Navíc se její květy postupně proměňují, jak stárnou – od karmínově červených, přes sytě růžové až po bledě růžovou. Jen jakožto návštěvnice z jižní Evropy ne vždy přečká naši zimu. Ale ani tak o ni nemusíte přijít. Většinou stihne po okolí roztrousit semena, z nichž na jaře opět vzejde.

Šanta kočičí (Nepeta cataria)
a4.jpg

Slunné stanoviště a propustná půda stačí této bylince k tomu, aby kvetla od jara až do prvních podzimních mrazíků. Navíc se snadno množí svými semeny, takže brzo budete mít rostlin na rozdávání. Těšit vás přitom bude nejen na zahradě, ale také jako léčivka, třeba v čaji. Pomáhá ke snižování tlaku, při nachlazení a také má uklidňující účinky. A to nejen na lidi, ale také na kočky, které ji milují.

Třapatka (Echinacea, Rudbeckia)
a5.jpg

Krásná a nenáročná trvalka, kterou najdete také pod označením rudbekie nebo terčovka je k dostání v mnoha kultivarech, a tedy i barvách květů. Můžete je obdivovat až do podzimu, pokud budeme pravidelně odstraňovat ty odkvetlé. Líbí se jim na slunci, v půdě středně bohaté na výživu a nesnesou přemokření. Jedna z nich - třapatka nachová, je navíc uznávanou léčivkou podporující imunitní systém.
Fota: Shutterstock

Čtěte také:

Reklama