6267c3d1626dfcl.jpg
Foto: Shutterstock

11. května se v České republice slaví Český den proti rakovině. Na tuto zákeřnou chorobu poukazuje celá řada akcí a kampaní, při kterých můžete načerpat důležité informace nebo se třeba naučit samovyšetření prsu.

Na různých místech České republiky budou v určených termínech od 11. května do 9. června postavené stany, kde si mohou nechat zájemci zkontrolovat znaménka. Akci Spolu proti melanomu organizuje Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, ale je určena pro širokou veřejnost. Stany budou stát například v Olomouci, v Ostravě, ve Zlíně, v Kroměříži nebo v Jihlavě. Kompletní seznam míst s daty najdete na stránce pojišťovny.

Zapojit se můžete také do sbírky Českého dne proti rakovině. Přispět se dá buď online, nebo osobně nákupem žluté kytičky na prodejních místech v termínu od 11. do 15. května. Cílem akce je získat prostředky na boj proti rakovině, na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologické výuky, výzkumu a vybavení onkologických center. Akci pořádá nezisková organizace Liga proti rakovině.

23. dubna také odstartovala třicetidenní osvětová kampaň v oblasti tématu rakoviny mladých s názvem Fuck Cancer. Ta poukazuje na skutečnost, že závažné onemocnění se netýká jen starších lidí. Součástí jsou například osvětové podcasty nebo příběhy konkrétních pacientů.

Řešit se bude také rakovina prsu a varlat. A to ve spolupráci společnosti Marks & Spencer a organizátorů kampaně Ruce na prsa. Od 23. dubna až do 11. května jsou každou středu a čtvrtek v pražské prodejně M&S Melantrich k dispozici vyškolené pracovnice z Ruce na prsa, které zájemkyně naučí, jak si samovyšetřit poprsí a zájemcům poradí se samovyšetřením varlat. Navíc Marks & Spencer pošle 25 Kč z každé zakoupené podprsenky na účet neziskové organizace Dialog Jessenius.

Zdroje: CPZP, CDPR, Fuck Cancer, Ruce na prsa, tiskové materiály M&S