Také vás v těchto dnech trápí vlezlé vnitrozemské počasí jen s holomrazem a bez sněhu?

Toužíte po hřejivých slunečních paprscích a přemítáte, kde si současnou nepřízeň klimatu rychle vynahradit? A ke všemu trpíte melancholickými náladami nebo dokonce depresemi? Honem všeho nechte a vezměte si dovolenou. Odjeďte někam, kde vám to slunce plně vynahradí!

A kde je právě nyní ideální počasí pro zimomřivé Evropany? Zkuste například Madeiru...

Madeira, portugalsky Ilha da Madeira, je portugalský ostrov, leží v Atlantickém oceánu asi 580 km západně od pobřeží Maroka a 980 km jihozápadně od Lisabonu. Je součástí Madeirského souostroví, jež je zase součást Makaronésie.

Přestože na ostrově vypukne hlavní turistická sezona až v květnu, kdy se celý zahalí do nádherné květinové výzdoby, je zde i v průběhu roku příjemné klima, které umožňuje provozování různých aktivit.

Patříte-li k milovníkům sportu a především pěší turistiky, bude pro vás návštěva Madeiry skutečným požitkem. Tento půvabný, stále zelený ostrov totiž skýtá nepřeberné množství turistických tras, které si vás podmaní svou exotikou, krásou, divokostí a čistotou. Stačí jen si vybrat a dobře si naplánovat a rozvrhnout čas.

 

A vybírat je skutečně z čeho. Dá se říct, že ať se na Madeiře vydáte kamkoli, nikdy nebudete zklamáni. Vhledem ke zdejším klimatickým podmínkám se zde výborně daří mnoha stům druhům květeny a kapradin, které vytvářejí nezapomenutelnou atmosféru, typickou pro celé Madeirské souostroví.

 

V různých částech ostrova si tak budete připadat jako v pravé, nefalšované divočině. Krajina zde připomíná tu tropický prales, tu úhlednou zahradu s všudypřítomnými kvetoucími květinami, aby se posléze zvedla ve skalnatý vodopád ústící do malého jezírka obklopeného tou nejexotičtější květenou, jakou si dovedete představit.

 

 

Na své si přijdou vyznavači vysokohorské turistiky i dobrodruzi, kteří se rádi prodírají neprostupnou krajinou. Když vystoupáte na Pico Do Arieiro, což je druhá nejvyšší hora Madeiry, naskytne se vám podívaná na oblaka v údolí a dramatický hřbet s ostře zašpičatělými vrcholy.

 

Pravý ráj zde naleznou milovníci botanických zahrad. Zahrady na Madeiře jsou překrásné a budí závist pěstitelů z celého světa. Obdivovat v nich můžete například orchideje, kamélie erythiriny a mnoho dalších úchvatných květin.


Během svých toulek Madeirou můžete také navštívit různá městečka a vesnice, které dýchají tou pravou, ostrovanskou atmosférou. Každé místo je něčím specifické a obohatí vaše povědomí o kultuře a historii tohoto ostrova. Uvidět tak můžete třeba unikátní obrovskou dílnu ve vesničce Camacha, která je od podlahy ke stropu naplněná samými předměty z proutí.

 

Pokud se rozhodnete strávit dovolenou na Madeiře, rozhodně nebudete litovat. Možná, že se nebudete koupat v moři a slunit na písečné pláži, zato vás ale ostrov obohatí mnoha nezapomenutelnými zážitky, na které budete vzpomínat ještě dlouho po návratu.

 

 

Podíváme-li se na mapu, vypadá ostrov Madeira jen jako malý bod v Atlantiku. Leží zhruba tisíc kilometrů jihozápadně od Lisabonu a po celá staletí je součástí Portugalska.

 

Když 1. července 1419 mořeplavec Joao Goncavalves Zarco poprvé vstoupil na právě objevenou, hustě zalesněnou zemi, nazval ji Madeira, což znamená dřevo.

 

S postupným osidlováním ostrova začali Portugalci podél břehů na místě, které pojmenovali Funchal podle fenyklu, který tu tehdy hojně rostl, budovat sídliště. Funchal je dnes správním střediskem ostrova a vlastně jediným opravdovým městem. Sem je soustředěna většina muzeí a historických budov, hotelů, restaurací a obchodů.

 

 

Město nad zálivem se pyšní vznešeným půvabem a bývá nazýváno malým Lisabonem – hlavně kvůli strmým uličkám s kočičími hlavami a typickými vchodovými dveřmi s reliéfy z černého čediče.

 

Ke koloritu města patří i přístav jachet s promenádou Avenida do Mar s rybími hospůdkami a mořskou hrází, odkud je kouzelný výhled do kraje.

 

Oblíbenou atrakcí je Montský tobogan. Čtyři kilometry dlouhé klesání  Monte do Funchalu se dá v proutěných saních zvládnout za 20 minut. Pasažéři sedí na polštářích a řidiči zezadu brzdí botami s gumovými podrážkami.

 

 

Druhým nejvýznamnějším místem ostrova  je rybářské městečko Machico. Podle prastaré legendy je pojmenováno po anglickém kupci Robertu Machimovi. Ten se svou „zadanou“ milenkou Annou z Hertfordu uprchl, aby s ní mohl žít. Ale v bouři u břehů Madeiry jejich loďka ztroskotala a oni oba zahynuli. Milenci jsou v Machicu pohřbeni.

 

Jako z pohádky vypadají trojúhelníkové domy v Santaně na severním pobřeží. Interiéry domků s doškovými střechami jsou obloženy dřevem, dveře a okna bývají většinou natřeny jasně červenou, žlutou nebo modrou barvou.

 

 

Madeira odjakživa přitahovala řadu známých osobností. K nejznámějším patřila rakouská císařovna Sisi, irský dramatik G. B. Shaw nebo britský premiér Winston Churchill, který sem například zavítal s celou rodinou, aby se zotavil po srdeční příhodě. Zamiloval si rybářskou vesničku Camara de Lobos s divokou skalnatou zátokou.

 

Co ale ostrov asi nejvíc proslavilo, je madeirské víno, které si pro svou výjimečnost nechávají posílat význačné celebrity z celého světa. Madeirské víno má zlatavou až zlatohnědou barvu a tajemství jeho vzniku sahá minimálně do poloviny 16. století.

Už tehdy se pro sudy s vínem na ostrově pravidelně zastavovaly lodě plující objevovat „nové světy“. Víno totiž pomáhalo námořníkům kvůli vysokému obsahu minerálů a vitaminů předcházet kurdějím. Znalci tvrdí, že v jediném doušku madeirského vína lze nalézt až tisíc odstínů chuti...

Koncem jara – v květnu – se ostrov proměňuje  v oslňující festival květů. Karafiáty, hortenzie, orchideje a pro Madeiru tak typické strelicie hrají všemi barvami, až oči přecházejí.
 
Madeira láká nejen malebnou divokou krajinou, mírným klimatem a vynikajícím vínem, ale zejména jedinečnou atmosférou, kterou podtrhují portugalská pohostinnost (ceny tu nejsou vůbec vysoké a pokud si zařídíte letenku a pojedete na vlastní pěst, ubytování tu můžete sehnat doslova za hubičku") a šarm Madeiřanů.

Čtěte také: Madeira - zelený ráj
                 Madeira v záplavě květin
                 Za sportem na Madeiru

Bojíte se průjmu na cestách? Naším tipem je Imodium® patří mezi antimotilika, která představují moderní způsob léčby průjmu – rychlé, spolehlivé a komfortní řešení již během 1. hodiny. K dostání je ve dvou variantách – tobolky Imodium a žvýkací tablety Imodium® PLUS, které tlumí i nepříjemné doprovodné příznaky.

Reklama