Když jsem byla malá, myslela jsem si, že když si zakryji oči a nic neuvidím, tak mě druzí zákonitě také nevidí.

 

U tříletého děcka se tato teorie jeví jako roztomilá. Průšvih je, když se mnohdy podobně chováme i v dospělosti. Totiž tím, že si něco odmítáme připustit, se proti tomu nechráníme.

 

Být zdravý totiž není vždy jen otázkou štěstí, osudu či genetiky, ale také prevence. A přávě dnešní květinový den, který již dvanáctý rok pořádá Liga proti rakovině, je zaměřen právě na prevenci. O tom, že bychom neměli kouřit, pojídat karcinogeny a opékat svá těla na poledním slunci, už víme. Lékařská věda je ale v boji s touto zrádnou nemocí dnes tak daleko, že proti některým druhům rakoviny se můžeme nechat se stoprocentním výsledkem očkovat. Například rakovina děložního čípku je totiž virového původu.

 

Prof. MUDr. Zdeněk Dienstbier DrSc. před šestnácti lety Ligu proti rakovině založil. Jeho jméno znamená pro veliké množství nemocných šťastný návrat do života.

Letos budeme touto akcí především apelovat na rodiče. Rakovinu děložního čípku totiž způsobuje konkrétní virus HPV, proti kterému lze holčičky očkovat dříve, nežli začnou pohlavně žít. Každý, kdo si zakoupí za symbolickou cenu žlutou kytičku, dostane od nás letáček. Ten je informací pro 700 tisíc lidí. S tolika kytičkami totiž letos „vyrážíme“. A to není malé číslo. Je dokonce o 50 tisíc vyšší než loni. Zájem tedy je, a to je báječné. Ne pro organizátory, ale hlavně pro lidi samotné.


Než koupíte kytičku

 

Prostředky, které se touto cestou vyberou, jsou podle slov doktora Deinstbiera použity na tři různé programy.


Prvním
je prevence, kam patří například financování osvětových akcí na školách, letáky během květnové sbírky, vydávání informačních brožur, výchovné programy pro školy atd..

Druhá cesta vede ke zlepšení kvality života nemocných. Vydáváme například 36 různých titulů, takto zaměřených, které nemocní dostávají zcela zdarma.“ říká prof. Deinstbier. Liga má nádorovou telefonní linku ( 224 920 935 ), kde radí zkušení odborní lékaři. Pořádá rekondiční pobyty pro nemocné po léčbě, pacientským členským organizacím zůstává nově 30 % z jimi vybraných peněz během sbírky. V loňském roce jim Liga poskytla milion korun a stejnou sumu hospicům.
Třetí program pak podporuje výzkum a pomáhá financovat vybavení a zařízení. „Loni bylo vybráno 13,5 milionů korun, které putovaly organizacím a výzkumům po celé republice. Počítáme, že letos se vybere ještě víc," uvádí lékař.

 

Lépe než se léčit je vůbec neonemocnět

 

Liga proti rakovině pomáhá nejen těm, kteří onemocněli, ale zaměřuje se hlavně na prevenci. Rodiče mohou podle Dienstbiera udělat mnoho, aby pro jejich děti byla rakovina do budoucna menší hrozbou, než je dnes pro ně samotné. Například tak jednoduchý úkon, kterým je u chlapců samovyšetření varlat, může být nesmírně důležitý. V kojeneckém věku provádí podobné vyšetření pediatr, když zjišťuje, zda hošíkovi sestoupila obě varlata. Později je samovyšetření velice potřebné. Při zvládnutí této techniky lze totiž objevit nádorové onemocnění, leckdy mnohem dříve, než se stane fatálním.

 

Očkovat proti rakovině lze

Od 13 do 18 let můžete svou dceru nechat očkovat proti onemocnění rakovinou děložního čípku, jsou potřeba 3 vakcíny, přičemž jedna přijde zhruba na 3500 korun.

 

Bohužel, jak jsme zjistili, není v Česku pojišťovna, která by hradila celou částku. Například naše největší pojišťovna, VZP, hradí na každou dávku 500 korun, tedy celkem 1500 Kč.

 

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR je v tomto směru vstřícnější. Uhradí částku do 2500 korun dívkám do 19 let věku. Ve stejné výši je zde očkování hrazeno také chlapcům, kteří mohou být nosiči tohoto onemocnění. U nich je věkové rozhraní od 13 do 15 let věku.

 

Kus papíru za dvacku

Za dvacet korun, nebo i za víc, nekoupíme jen obyčejnou ozdobu do klopy. Částka, kterou dáváme, je výrazem naší solidarity s druhými.

Obsah letáčku přiloženém k hadrové květině měsícčku pak může mít cenu spokojeného života i zdraví našeho nebo našich dětí.  

 

Chcete přispět na boj proti rakovině?
Číslo sbírkového účtu u ČSOB a. s. je 65 000 65 / 0300, přispět je možné až do 31. 12. 2008.
Až do 20. 10. 2008 můžete také poslat dárcovskou SMS zprávu ve tvaru DMS KVET na číslo 87 777.
Cena jedné DMS je 30,- Kč, LPR Praha obdrží 27,- Kč.

Přečtěte si také: Nechci žádné žluté kytičky!

Soutěž: Paris Hilton

Reklama