tulip

Zeleninu a bylinky už máme na záhonech (viz předchozí články) a teď se můžeme zase věnovat té krásnější části zahrádky, balkonu, terasy. Duben nám spěje ke konci a nastává čas sázení letně kvetoucích cibulovin, hlíznatých rostlin a letniček.

Stále se těšíme krásou jarních cibulovin, jako jsou tulipány, narcisky, modřence, hyacinty. (soudím podle své podhorské zahrady), ale pokud jste nespěchali se sekáním trávníku, můžete se pokochat i docela „obyčejnými“ lučními květinkami, které bývaly kdysi hojné, ale dnes jich ve volné přírodě ubývá.

Mám na mysli petrklíče, blatouchy, sasanky, fialky. Však mě znáte, jsem sentimentální romantička a vůně těchto drobných kytiček mi připomíná dětství.

tulip

blatouch

petr

Ale zpět k těm „ušlechtilejším“. Koncem dubna už můžeme sázet cibulky a hlízy květin, které nám pokvetou v létě. Patří mezi ně především montbrécie, dosny, jiřiny nebo mečíky. Co se mečíků týče, zkušení zahradníci radí vysazovat je postupně, (po týdnu nebo čtrnácti dnech až do konce května), aby zdobily naši zahradu od léta až do zámrazu. Vyhovuje jim spíš slunná poloha, kde nefouká. Jedině tak se udrží vzpřímené a nepoláme je vítr.

Přestože se (v některých oblastech) pohybují noční teploty kolem nuly, můžeme si troufnout vysévat některé letničky rovnou na záhony: Třeba aksamitník, letní cypřišek, hrachor vonný, nebo měsíček lékařský. Po vzejití je musíme vyjednotit, ale to je menší námaha, než je předpěstovávat a následně přesazovat.

Už se jistě těšíte, až vystavíte předpěstované nebo přezimované balkónové rostliny. Nezapomeňte, že jsou ještě choulostivé a venkovní teploty značně kolísají. Měli bychom je začít postupně otužovat.  Za příznivého počasí je na chvíli vyneseme ven, nebo jim pravidelně větráme. Pozor, ještě nesmí přijít na přímé slunce.

Pro jistotu je ještě nenecháváme přes noc venku a hlídáme předpověď počasí. Má-li teplota klesnout k nule, přemístíme je na chráněné stanoviště.

Jak vypadá vaše květinová zahrada, balkon, či parapet? Co kvete u vás. Pochlubte se.

Čtěte také:

Reklama