Těšily jste se z rozkvetlých truhlíků a po dovolené jsou spíš k pláči? Máte chuť všechno vzít a vyhodit do popelnice? Zadržte! Některé druhy se můžou ještě vzpamatovat a znovu vykvést. Jak poznat, které ještě obrazí a které to mají definitivně spočítané?

Kdo by to neznal? Krása bohatě kvetoucích květin, kterou obdivovali všichni kolemjdoucí, a po týdnu vaší nepřítomnosti jste našli spoušť. Suché, zvadlé, zešedlé, odkvetlé… prostě žalostné.

dry

Tak to bohužel občas chodí. V tropických vedrech, která panovala v posledních týdnech, se není čemu divit. Ne každý měl to štěstí požádat sousedy, nebo příbuzné o zalévání.

Nestačily samozavlažovací truhlíky ani opatření, která jsme radili v článku Jak zavlažovat květiny o dovolené?

I když námi cloumá vztek a lítost, je potřeba zachovat chladnou hlavu a pořádně si květiny prohlédnout. Některé druhy mají dobrou regenerační schopnost a při dobré péči se dají ještě zachránit.

Mezi takové „nezmary“ patří třeba muškáty. Snáší mnohem lépe vedro a sucho než přelití. Pokud jim zbylo alespoň pár „živých“ listů, je to dobré znamení. Seřízněte je, přihnojte nebo přesaďte a věřte, že znova obrazí a dokonce ještě pokvetou.

petunie

Podobně můžete naložit s lobelkami. I když nevypadají zrovna vábně, mají ještě šanci. Podmínkou je, aby neměly úplně suché stonky a zbyly jim ještě nějaké zelené lístky. V polostínu a dobré zálivce opět zregenerují.

Složitější to budou mít petunie, surfinie a milion bells. Často je pokryje šedavý povlak, oschnou spodní části rostlin, a napadnou je škůdci. V takovém případě se s nimi raději rozlučte a pořiďte si nové.

Pokud jste „slabší povahy“ a je vám jich líto, ještě to s nimi zkuste.

Jsou-li ještě zelené, ale pouze zvadlé, pomůže jim zalití s přidaným hnojivem, odstranění odkvetlých květů, semeníků a převislých částí. Už od nich nemůžete čekat, že se dostanou do stejné kondice jako před dovolenou, ale za pokus to možná stojí.

afric

Nechcete čekat a raději osadíte truhlíky znova?

Na nákup nových sazenic není ještě zdaleka pozdě. Vypravte se za nimi ale do zahradnictví, v běžných květinářstvích už na vás čekají jen „zbytky“, které dají hodně práce.

Na výběr máte z mnoha letniček a dvouletek, které ještě vykvetou a budou krásné až do raného podzimu.

Patří mezi ně například afrikány, begonie, karafiátky, chrpy, kopretiny, balzamíny, ale i statice, slaměnky a různé druhy trav.

Váš nový truhlík může přece vypadat úplně jinak.

Čtěte také:

Reklama