Květen je v přírodě tím nejkrásnějším obdobím. Vypadá to přesně podle názvu tohoto měsíce. Všechno kvete, zelená se a hlavně je konečně teplo. A navíc je za dveřmi léto. Proto jsem se znova zeptala zahradnice Ivany Losertové, co s naší zahradou, zahrádkou nebo dvorkem.

"Určitě už máte okna ozdobené rostlinkami v truhlících, ať už jsou zakoupené v obchodě nebo vlastnoručně vypěstované ze semínek (ty nás samozřejmě těší ještě více). Pokud nemáte dost místa na záhonku, můžete si místo okrasných květin vysadit do truhlíku u kuchyňského okna třeba bylinky. Taková máta, pažitka, bazalka nebo tymián jsou čerstvé nejlepší a v truhlíku vám taky nadělají spoustu parády."

V květnu si ale ještě musíme dávat pozor na pozdní mrazy, které by mohly některé předčasně vysazené rostlinky zničit. 
"Jestliže máte rostlinky náchylné na mráz v přenosných nádobách, není nic jednoduššího, než je před hrozícími mrazy schovat třeba do předsíně nebo do sklepa. Ty, které už máte vysazené ve volné půdě, bychom měli chránit zateplovací folií nebo několika vrstvami novin, kterými překryjeme rostlinku. Samozřejmě tuto ochranu nezapomeneme důkladně zatížit, aby nám ji neodfouknul vítr."

Celý květen nezapomeneme pořádně zalévat nově zasazené rostliny. Ty potom mnohem lépe prokoření a budou odolnější vůči nástrahám počasí a také vůči mrazům v zimě.

Rozkvetlé jsou také všechny skalky. A proto, ať už máte svou vlastní skalku nebo se ji teprve chystáte založit, teď je vhodná doba, kdy můžete čerpat inspiraci na cizích skalkách a nakupovat ve specializovaných obchodech skalničky. Právě teď totiž uvidíte, jak která rostlinka vypadá v celé své kráse.

A co v květnu s trávníkem?
"V tomto období nás v našem pečlivě udržované trávníku sužují nejrůznější plevele. Tím nejprotivnějším je asi pampeliška, která v pěstěném trávníku nemá co dělat. Jestliže máte v trávníku pár jejích rostlinek, postačí vám je odstranit mechanicky, tedy vyrýpnout. Ale máte-li trávník posetý navátými pampeliškami, doporučuji vám použití speciálního herbicidu, který zničí jen pampelišky a neublíží trávníku. Je k dostání ve všech obchodech se zahradnickými potřebami.
Stejný herbicid existuje i na sedmikrásky, ty ale vadí v trávníku málo lidem.

Mimo odstraňování plevele nezapomeneme trávník sekat jednou až dvakrát týdně, aby byl krásně hustý."

Co užitková zahrada v květnu?
- zasadíme cibulku sazečku
- pravidelně plejeme všechny záhony
- umístíme na záhony ochranu proti ptákům (pásky z alobalu upevněné na drátu nebo strašáky z PET lahví)
- umístíme na záhony podpěry pro vyšší a nestabilní rostliny (drát, dřevěná nebo bambusová tyčka)
- sejeme hlávkový salát, nejlépe v několikatýdenních intervalech, aby dozrával postupně
- sejeme fazole všech druhů
- koncem května a začátkem června zaléváme velice důkladně jahody. Toto zalévání se odrazí na budoucí sklizni. Zaléváme konví bez kropítka, mezi řádky.
- sejeme pryšec, který odpuzuje krtky

"V květnu bychom měli také dokončit výsadbu keřů. Pokud chceme ještě nějaké keře dosadit i během léta, musíme si vybrat počasí, které nebude příliš suché a horké, a i tak musíme zasazené keře velice dobře a denně zalévat. Ale opravdu je vhodnější výsadba jarní a podzimní.

Celé jaro nezapomínáme hodně zalévat rododendrony a také je minimálně třikrát za vegetační období pohnojíme."

A já ještě dodám. Nezapomeňte si dělat radost a často si kupovat další rostlinky do vaší zahrádky nebo skalky.         

Reklama