To se projevuje např. průjmem, bolestmi břicha, nevysvětlitelným hubnutím, únavou, depresemi, bolestmi hlavy či neplodností. Toto autoimunitní onemocnění zasahuje přibližně 1 % populace s genetickou predispozicí, přičemž u žen je onemocnění dvakrát častější.

lepe1.jpg

Jednoduchý online test vám napoví
Chcete si ověřit, zda za vaše problémy nemůže lepek? Květen je měsíc celiakie, a proto si můžete na webové stránce www.schaer.com/cs-cz/help-center/symptom-test udělat online test. Pokud by výsledky online testu ukázaly, že možná i vy patříte mezi celiaky, můžete od bezlepkové značky Schär zdarma obdržet jednoduchý domácí test na celiakii. V případě, že by vyšel negativní, celiakií netrpíte, pokud by však ukázal pozitivní výsledek, je důležité objednat se k lékaři na další vyšetření.

Bezlepková dieta jako lék
Diagnostikovat celiakii není jednoduché, protože její projevy mohou být velmi rozmanité, a proto je také nazývána nemoc chameleon. Po nasazení bezlepkové diety se však zdravotní stav začne upravovat. Jak rychle, to záleží na tom, jak dlouho onemocnění probíhalo bez poznání a jak dlouho byl organismus zatěžován lepkem,“ říká Jitka Dlabalová z pacientské organizace Společnost pro bezlepkovou dietu a nutriční terapeutka Michaela Brandejsová k tomu dodává: „Lepek je směs zásobních proteinů v zrnech některých obilovin a pro zdravého člověka vůbec není škodlivý. Pokud nemáte potvrzenou nemoc, kterou lepek způsobuje, můžete ho konzumovat zcela bez starostí.“

6270ee494d5c5obrazek.jpg