Vážený pane doktore, jaký je Váš názor na očkování v dnešní době?
Pomiňme očkování při cestách do zahraničí. Nejčastěji jde o očkování proti žluté zimnici, choleře, břišnímu tyfu, žloutence A a B a i jiným infekcím podle místní situace. Na druhé straně mohou k nám cestovat lidé ze zemí, kde se ještě objevují u nás již zlikvidované infekce (záškrt, polio, spalničky). To opět zvyšuje nutnost trvat na co nejvyšší proočkovanosti dětí pravidelnými, povinnými očkováními.
A kromě těchto již známých nemocí hrozí našim dětem nějaká další nebezpečí? Co například těm nejmenším?
Chtěl bych se zaměřit na některá očkování, která chrání děti proti závažným, často i smrtelným chorobám. Od kojeneckého věku ohrožuje děti bacil Haemophilus influenzae B (hib). Invazívní, prudké, životu nebezpečné infekce postihují děti od 2.půlroku života do 5 let. Jde o hnisavý zánět mozkových blan a mozku, kde „hib“ je v tomto věkovém období prakticky monopolním vyvolavatelem. Další závažné onemocnění je akutní epiglotitida. Jde o flegmónu příklopky hrtanové, epiglotitis. Ta vlivem hemofilové infekce oteče a překryje-li vchod do hrtanu, nastává kritické dušení, kdy záchranou je buď intubace nebo nouzové otevření průdušnice (koniotomie, koniopunkce). Hemofilové infekce patří k nejčastějším příčinám úmrtí na infekční choroby u dětí vůbec. Po pátém roce života je závažná hemofilová infekce vzácností. V našem očkovacím schématu je proto nejvhodnějším místem kojenecké období do konce prvního roku života. Pojišťovna 207 (zaměstnanci bank a pojišťoven) toto očkování pro své klienty ze 2/3 hradí!
Již jste zmínil žloutenku a nutné očkování proti ní při cestách do některých zemí. Znamená to, že u nás riziko infekce není tak vysoké?
Žloutenka B, přesněji zánět jater vyvolaný virem hepatitidy B (VHB), je celosvětovým problémem. Představa, že virus je přenášen jen znečištěným zdravotnickým materiálem nebo infikovanou krví a produkty z ní vyrobenými, je zkreslená. V současné době se do popředí dostává přenos např. pohlavním stykem, ohroženi jsou novorozenci VHB pozitivních matek, narkomani. Virus může na játrech zanechat závažné postižení, jehož následky jsou cirhóza (vazivová přestavba jater) a karcinom. V plošných očkovacích schématech jsou očkováni již kojenci (často jde o pentavakciny obsahující vakciny proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli , hemofilu a VHB) a velmi vhodné je očkování dětí před koncem povinné školní docházky. Výhodné je současné očkování proti žloutence A, což některé vakcíny umožňují. V současné době vás může váš dětský lékař informovat o možnosti, jak toto očkování pořídit o třetinu levněji.
Strašákem dnešní doby se stávají meningokokové infekce. Já sama jsem chtěla nechat děti přeočkovat. Vy jste mi to však prozatím nedoporučil…
Menigokokovým infekcím, prudce probíhajícím celkovým infekcím, sepsím, často se zánětem mozkových blan a mozku je veřejností díky informacím v mediích možná přikládána větší váha než jim skutečně náleží. Při včasném záchytu a okamžité léčbě velkými injekčními dávkami penicilinu je výhled dobrý. Penicilín nebo jiná antibiotika účinná proti Neisserii meningitidis jsou také vynikající prevencí šíření infekce v kolektivu, jehož člen meningokokovou nemocí byl postižen.Očkování postihuje jen sérotyp A a C.Vakcína proti sérotypu B je zatím předmětem vývoje a tento kmen, zvláště v našich zeměpisných podmínkách, může být častým původcem meningokokových infekcí. Malé epidemie postihují kolektivy mladistvých (sportovní soustředění, vojáci). Epidemiologové plošné očkování proti meningokokům A a C nedoporučují, protože častého vyvolavatele (sérotyp B) vůbec nepostihuje a navíc může vést k jeho zvýšenému rozšíření. Rozhodnutí o vhodnosti očkování při výskytu meningokoků v nějaké komunitě by mělo být věcí epidemiologů.
Posledním často diskutovaným očkováním je vakcinace proti virům vyvolávajícím tzv. klíšťovou encefalitidu (zánět mozku). Toto očkování je v našich oblastech nutné?
Jde o onemocnění vyskytující se na jaře a v létě. Virus je přenášen na člověka ze zvířat klíšťaty, ale i jiným bodavým hmyzem. V naší republice jsou oblasti, ke zvýšený výskyt nakažených klíšťat (Povltaví, Posázaví, Plzeňsko…).Očkování se doporučuje dětem, které v těchto oblastech žijí nebo tam často cestují či tráví tam prázdniny. Očkovat lze děti od 2 let věku a očkování má být prováděno v období, kdy klíšťata v přírodě nejsou (od konce října do počátku března). Toto očkování je zřejmě nejčastějším očkováním mimo pravidelnou vakcinaci, na čemž se asi podílí i to, že některé pojišťovny ho alespoň zčásti hradily, nebo hradí.
A máte ještě nějakou zajímavou informaci na závěr?
Například očkování proti chřipce je u dětí raritou. Proti viru žloutenky A bývají očkovány děti v ohnisku epidemie (např. předloni a vloni ve středočeském regionu). Proti pneumokokům jsou očkovány děti s výrazným oslabením imunity, např. po odstranění sleziny.
Děkuji Vám za rozhovor.
Pro čtenářky žena-in se ptala Šárka Kunická
Květák v jogurtu
Jaké jsou zákeřné nemoci, které ohrožují naše děti a proti kterým je můžeme očkovat?
Doporučujeme
Komerční tipy
-
Recept na rychlou večeři pro celou rodinu: slaný koláč s rybou I když jídlo milujeme a rády si zavaříme i podle složitých receptů, občas potřebujeme připravit něco rychlého. Vděčné je v takovém případě vše, co lze zapéct. Nejlépe to, co máme vždy po ruce. Třeba rybu, hrášek, brambory a cuketu. Vznikne vyvážený pokrm, který bude chutnat i dětem.
-
Náš TIP: Profi Imuno+Enzym - extra silný na podporu imunity Vážení a milí čtenáři, dovolte abychom Vám nabídli NOVINKU na maximální podporu imunity doplněk stravy Profi Imuno+Enzym. Tento unikátní přípravek jsme vyvinuli společně s českými lékaři, abychom podpořili Vaší imunitu v tomto náročném období.
-
Rozhovor: Ředitelka firmy Kosmetika Capri Ing. Jitka Poláková objevila účinek kozích surovin a vyvinula revoluční produkty s růstovým faktorem v kosmetice Kozí mléko funguje jako mocný prostředek pro dosažení krásné pokožky. Je totiž nesmírně bohaté na aminokyseliny i minerály a obsahuje vzácné mastné kyseliny blahodárně působící na naši pokožku. Ing. Jitka Poláková využívá v recepturách všech svých kosmetických produktů právě účinků kozího mléka, másla, syrovátky, kolostra.
-
Recept na rybu s vlhkou drobenkou inspirovaný Jamiem Oliverem Jemné maso pangase klidně můžeme připravit jen na pánvi a jako přílohu zvolit bramborovou kaši. Někdy ale máme chuť trochu experimentovat. Se zajímavou kombinací přišel kuchař Jamie Oliver. Jeho recept na rybu s vlhkou drobenkou nám nedal spát.
-
Existuje i přírodnější řešení, když ekzém svědí Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a malých dětí. U 80 % případů se atopie začíná projevovat v prvních měsících života. Na atopický ekzém neexistuje lék. V lepším případě v dospělosti vymizí, ale bohužel existují případy, kdy se s ním pacient potýká po celý život.
-
Už vás někdy napadlo smíchat tvaroh s jogurtem dohromady? Kombinací vznikne vyrovnaná a harmonická chuť s energií tvarohu a elegantní lehkostí jogurtu. Tvaroh zjemněný jogurtem ztrácí svoji přirozenou nakyslost, ale stále je přiměřeně hustý, aby nestekl ze lžíce a krásně se rozplynul na jazyku. Navíc je plný bílkovin a obsahuje prospěšnou bifido kulturu.
-
Doporučujeme: Profi Imuno+Enzym - extra silný na podporu imunity Vážení a milí čtenáři, dovolte abychom Vám nabídli NOVINKU na maximální podporu imunity doplněk stravy Profi Imuno+Enzym. Tento unikátní přípravek jsme vyvinuli společně s českými lékaři, abychom podpořili Vaší imunitu v tomto náročném období.
-
Testujeme: Medistus® Antivirus – pastilky umí vytvořit ochrannou bariéru na sliznicích ústní dutiny a tím úspěšně bránit vniknutí virům a bakteriím V současné době je nutné chránit se před viry a bakteriemi. Už jsme si zvykli, že musíme dodržovat hygienická opatření, nosit roušky a neustále sahat po dezinfekčním gelu na ruce. Měli jsme v redakci možnost testovat zajímavou novinku, která krásně doplňuje ochranný štít našich možností, jak se bránit před nechtěnými viry. Jedná se pastilky Medistus® Antivirus, které umí vytvořit ochrannou bariéru na sliznicích ústní dutiny a tím úspěšně bránit vniknutí virům a bakteriím.
-
Do Bulharska nejen k moři, ale i na pořádnou lyžovačku Lyžujete rádi? Bohužel v této nelehké době jsou téměř všechna lyžařská střediska v Evropě zavřená nebo vyžadují testy. S námi můžete bez obav vyrazit do Bulharska bez nutnosti testu na koronavirus nebo karantény. Dnes vám přinášíme tipy do bulharského střediska Bansko.
-
Problémy s klouby? Na pomoc přichází ověřená kyselina hyaluronová Bolavé klouby, vazy a šlachy. Bolesti, které se objevují i při běžném pohybu, umí znepříjemnit každodenní život. A trápí lidi bez rozdílu věku a pohlaví. Dobrou zprávou je, že problémům s klouby se dá předcházet. Čeští vědci vyvinuli kloubní výživu pro lidi, která se svojí silou vyrovná produktům, které byly dosud dostupné jen ve variantách pro zvířata.
Nový komentář
Komentáře
Ťapina: to jo, ale homeopati, ktere znam, tereba doporucuji ockovat pozvolneji a neco i vynechat
Andula: Já ti nevím, ale u očkování snad není homeopatie s klasikou v rozporu, ne? Vždyť homeopatie taky pracuje na principu posilování imunity.
Ale jaký lékař odpovídal?To by mě zajímalo, homeopat bude mít asi jiný názor, než klasik.