Japonsko je domovem doslova stovek květinových festivalů. Japonci totiž květiny zbožňují. Jedním z festivalů, které slaví, je i Red Spider Lily Festival nebo také Manjushage Festival. Na pouhé dva týdny v roce rozkvete v parku v japonské Hidace na březích řeky Komy pláň s 500 tisíci pavoučími liliemi. Když se návštěvníci toulají po pláni mezi nádhernými rudými květy, je to jako kdyby chodili po kouzelném červeném koberci.

Tato zvláštní květina, která kvete vždy od poloviny září do začátku října, byla pojmenována na počest starořímské herečky Lycoris, jež byla milenkou Marca Antonia. Rostlina je s oblibou pěstována v jihovýchodních oblastech USA, kde jí říkají Hurrican liliy. Kvete totiž v sezóně hurikánů.

Spider lily, tedy pavoučí lilie, se jí zase říká kvůli dlouhým tyčinkám vyčnívajícím z květů. Dalším z jejích názvů je dokonce Resurrection lily (lilie zmrtvýchvstání). V Číně i Japonsku jí také říkají „květ smrti“, protože často roste kolem hřbitovů a rýžových polí. V zemi vycházejícího slunce je známá také jako Higanbana. Slovo higan označuje japonský buddhistický svátek, jež se slaví v době rovnodennosti, a slovo bana znamená květina. Název tedy můžeme přeložit jako „květ rovnodennosti“.

Foto: Shutterstock

Reklama