Patříte také k té části populace, která se domů chodí jen vyspat?

Už jen sama skutečnost, že prospíme až jednu třetinu života, by měla vést k tomu, že naše spaní bude opravdu kvalitní. Ale ruku na srdce, koho z nás alespoň občas nebolí záda, už když ráno vstává z postele?

Příčinám, ze kterých tyto obtíže vznikají, se dá přitom jednoduše předejít výběrem správného lůžka.

Ačkoli je vizuální stránka pro některé to první, kvůli čemu se pro konkrétní postel rozhodnou, její hlavní funkce spočívá v něčem docela jiném.

Zdravé lůžko by mělo svému uživateli nabídnout především příjemný spánek.

Rám postele


Aby byl spánek pohodlný, postel by měla mít dostatečnou délku, šířku a výšku lehací plochy. Matrace by měla být o cca 20–25 cm delší, než je výška postavy spáče (někdy se také uvádí „o délku chodidla”).

Také šířka matrace by měla být dostatečná - u jednolůžek minimálně 90 cm, u dvojlůžek minimálně 80 cm (na jednu osobu). Tulit k partnerovi se můžete i na široké posteli
J, která Vám navíc, na rozdíl od té úzké, nabídne i větší pohodlí při spánku.

Optimální výška lehací plochy se pohybuje mezi cca 40–50 cm, pro vyšší postavy nebo seniory lze doporučit i vyšší lehací plochu.

 

Postelový rošt


Vhodný podklad pod matraci tvoří základ zdravého spaní. Pod většinu matrací je vhodný lamelový rošt. Lamelové rošty zlepšují užitné vlastnosti matrací a prodlužují i její životnost. Navíc postel s polohovacím roštem nabízí i dokonalou relaxaci a odpočinek!

 

Matrace


Výběru matrace věnujte dostatečný čas i péči – nejvíce ovlivňuje kvalitu lehací plochy a jedná se i o dlouhodobou investici. Před koupí matrace si ji v prodejně aspoň na chvíli vyzkoušejte – získáte tak základní pocit z ležení a můžete lépe zvolit vhodný typ i tvrdost matrace. Volba tvrdosti matrace je individuální záležitost. Pro nižší váhové kategorie se doporučuje spíše měkčí varianta, pro vyšší váhové kategorie naopak spíše tvrdší typ matrace.

 

Přikrývka


Přikrývka by měla mít odpovídající hřejivost vzhledem k našim individuálním pocitům i teplotě v místnosti. Důležité jsou použité materiály a možnost údržby – ideální z hygienického hlediska jsou lůžkoviny s možností praní na 60 °C nebo 90 °C.

 

Polštář


Vhodný polštář umožní správnou a plnou opěru krční páteře při ležení na zádech i na boku. Volba polštáře je velmi individuální záležitost – někdo má raději více pod hlavou, jinému vyhovuje spát spíše na menším polštáři.

Je třeba také přihlédnout k výšce a typu postavy (délka krku, šíře ramen), zdravotnímu stavu i zvyklostem spaní.

 

Pokud plánujete nákup nové postele nebo ložnice, navštivte specializované Studio zdravého spaní® – JMP, s.r.o., kde najdete širokou nabídku kvalitních matrací, roštů, postelí, ložnic – převážně v přírodním provedení i užitečné doplňky

www.loznice.cz

 

Ohradní 14, 140 00 Praha 4, tel.: 241 485 855

Újezd 11, 150 00 Praha 5, tel.: 251 510 480

Masná 1, 602 00 Brno, tel.: 541 216 395

Masarykova 791, 757 01 Valašské Meziříčí, tel.: 571 613 555

e-mail: jmp@jmp.cz

 

Reklama