Kůži bychom si měli pečlivě chránit. Nejen před úrazy či poraněním, ale také před slunečním zářením. Kůže má totiž výbornou paměť.
Velmi citlivá je kůže obličeje, nosu, uší, hřbetů rukou a nohou a pleši u mužů. Ale i ostatní místa je dobré hlídat. Jak potvrzuje MUDr. Radek Litvik z Kožního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava, navíc bychom si měli dávat pozor také na mateřská znaménka.

sun burn

Vím, že bychom se měli chránit před slunečním zářením, ale to se stoprocentně uhlídat nedá. Co se dá dělat, když už si kůži spálíme?
Pokud se spálíme, ihned vyhledáme stín. Na kůži pak zevně aplikujeme přípravky s obsahem kortikosteroidů k ovlivnění zánětlivé solární reakce a také můžeme použít reparační, hojivá mléka po opálení, např. s obsahem panthenolu nebo hyaluronové kyseliny.

Pamatuje si kůže všechny dřívější spáleniny? Je to v ní nějak zakódované a přispívá to později k nějakým nemocem, nebo dokonce ke vzniku rakoviny kůže?
Ano, kůže má vynikající paměť. Všechna spálení si kůže pamatuje a po vyčerpání obranných mechanismů se spouští kaskáda vedoucí ke vzniku kožních nádorů. Nejčastěji se kožní nádory vyskytují u lidí starších 50 let, kteří se dlouhodobě a intenzivně vystavovali ultrafialovému záření (slunci, soláriu).

A co se týká mateřských znamének, mohou se opalovat? Pokud ne, jak by se měla chránit?
Mateřská znaménka by se měla před sluncem chránit. Aplikujte proto fotoprotekční přípravky (sunscreeny) s vyšším ochranným faktorem (nad 30) každé dvě hodiny.

Jak poznáme, které pigmentové projevy (mateřská znaménka) jsou riziková a potencionálně nebezpečná?Melanom od mateřských znamének pomohou rozlišit ABCDE kritéria:

A: Asymetrie projevu

B: nepravidelné okraje (Borders)

C: nerovnoměrná pigmentace (Colour)

D: průměr větší než 5 mm (Diameter)

E: projev se zvětšuje a mění svůj vzhled v čase (Evolution)

Je lepší mateřská znaménka odstraňovat, nebo nechat na kůži?

Pokud je mateřské znaménko klidné, není nutno jej preventivně odstraňovat. Pokud jsou splněna ABCDE kritéria, pak je na místě vyříznutí projevu s jeho histologickou analýzou.

Avene

Tip redakce:

Jak pokožku dostatečně chránit? Použitím kvalitních přípravků pro ochranu pokožky před sluncem. Jak ale správně nanášet tyto přípravky, jakou dávku a jak často?Naším tipem jsou rady od značky Avene, která má ve svém portfoliu mnoho přípravků pro každý typ pleti.  Všechny informace najdete na http://www.eau-thermale-avene.cz/

Avene