Je po létě a my se stále pyšníme zlatavou pokožkou. Snědá kůže nám sluší, připadáme si krásnější a zdravější. Přitom je to paradox. Slunění způsobuje její stárnutí a mnohdy i vážná onemocnění. Přesto to nechceme slyšet a děláme, že se nás to netýká.

I mně se zlatavá barva kůže líbí a myslím si, že k létu prostě patří. Kde najít tu rozumnou rovnováhu mezi krásou a zdravím? Jak napravit škody, které na naší kůži napáchalo slunce, jak si udržet opálení a čeho se příště vyvarovat? O tom jsem si krásně popovídala s Mgr. Petrou Řehořkovou. Petra ví o kůži první poslední a dokáže o ní mluvit s obrovským zaujetím. Tak jsem si řekla, že by nebylo od věci udělat s ní „pozdně letní“ rozhovor.

Slyšíme ze všech stran, že opalování je škodlivé, přesto si „nedáme“ pokoj a každé léto se sluníme.
Dokud si neuvědomíme, že kůže je orgán, jako každý jiný, třeba jako srdce, nebo plíce a nezačneme se o něj strachovat. Když dostaneme infarkt myokardu, změníme životosprávu, více se hýbeme, přestaneme kouřit, protože se bojíme smrti. A s kůží by to mělo být stejné. Následky slunění mohou být dokonce fatálnější, než zmíněný infarkt a my to můžeme ovlivnit. Na rozdíl od srdce, ji vystavujeme vnějším vlivům a hazardujeme s jejím zdravím. Přitom naše tělo chrání, a plní mnoho dalších důležitých funkcí. Opalování je jedním z největších prohřešků, kterých se na své kůži dopouštíme

skin

Jenomže móda a trendy mají nad námi velkou moc. Od dob Coco Chanel je opalování stále moderní. Možná se to změní, až se změní módní trendy.
Možná, ale to bude ještě hodně dlouho trvat. Dříve bylo moderní mít světlou, alabastrovou pleť bez poskvrnky. Dámy se chránily širokými klobouky, závoji a slunečníky a slunci se vůbec nevystavovaly. Snědá pleť byla znakem chudiny.

My dospělí za sebe neseme odpovědnost, ale jak k tomu přijdou malé děti? To mě dost znepokojuje, ale když se o tom s nějakou maminkou bavím, většinou se mi dostane odpovědi, že dítě je zvyklé, že se dobře opaluje, atd. Mohla byste to uvést na pravou míru? Jak je to s opalováním dětí?  
Děti mají velmi jemnou a citlivou pleť. Pokud se spálí v dětství, nebo v době dospívání, napáchá to na ní nenapravitelné škody. Kůže ještě roste a vyvíjí se. Spálením se poškodí její DNA a dojde v ní k paměťovým změnám, které si člověk nese celý život. Dermatologové varují a apelují na rodiče, aby své děti chránili a nedopustili, aby se spálily. Kůže si to pamatuje a každé spálení se sčítá.

Kůže si pamatuje. Znamená to, že když jsem se hodně opalovala v mládí, bude ze mě brzy vrásčitá indiánská babička? To by mohlo zabrat jako osvěta
To ano, ale v mládí vám to nepřijde. Vaše pokožka je krásná, vypnutá, a vypadá skvěle. Ale už po třicítce se začnou objevovat vrásky a pigmentové skvrny na obličeji, rukách, v dekoltu a budete vypadat mnohem starší, než vaše vrstevnice, která se neopaluje vůbec, nebo se chrání hodně vysokými faktory.

skin

Jenomže taková padesátka vás ochrání natolik, že přijedete z dovolené bílá. A to přece nikdo nechce.
Když se namažete „padesátkou“, neznamená to, že nezhnědnete, pouze si prodloužíte pobyt na slunci. Já bych doporučila používat krém s ochranným faktorem (alespoň 30) celoročně místo denního krému.

Zmínila jste pigmentové skvrny. To jsou dost ošklivé vady na kráse. Ale jenom slunce za ně nemůže…
To máte pravdu, vznik pigmentových skvrn má mnoho příčin. Od nadměrného slunění, přes chemické reakce, způsobené parfémem, až po hormonální změny v organismu.

Jak se dají pigmentové skvrny odstranit?
Dají se odstranit laserem, nebo bandážovaným peelingem. (Pozor, nezaměňovat za chemický peeling). Pigmentové skvrny ale mají různou hloubku a tu musíme nejprve zjistit. Pomocí laseru odpaříme vrchní vrstvu a za několik týdnů vidíme, jak je pigment hluboko v pokožce. Ale nejde to hned, abyste si nepředstavovala, že přijdete s pigmentovými skvrnami a druhý den budete bez nich. Je to dlouhodobý proces, který se musí opakovat, protože pigmentace může být i v několika vrstvách pokožky. Odstraňování a bělení pigmentových skvrn se provádí postupně a citlivě, aby nedošlo k zčervenání, nebo dokonce jizvičkám. Ideálním obdobím je od září do dubna.

Jsou pigmentové skvrny, pihy a mateřská znaménka. Měly bychom teď po létě zajít k dermatologovi a nechat si kůži odborně vyšetřit?
To bych rozhodně doporučila. Preventivně pro váš klid, ale zvláště v případě, že se vám nějaké znaménko, nebo skvrna objeví náhle, svědí, má nepravidelné okraje, nestejnoměrnou barvu, určitě neotálejte. Melanom kůže patří mezi nejagresivnější zhoubné bujení a včasné odstranění znaménka vám může zachránit život. Vím, o čem mluvím, takže rozhodně jsem pro odborné vyšetření. Nejlépe dvěma nezávislými dermatology.

Abychom náš rozhovor neskončily pesimisticky. Co byste nám poradila k regeneraci pokožky po létě?
Ať už se opalujete nebo ne, vaše pokožka si zaslouží tu nejlepší péči. Dopřejte jí pravidelný peeling. Tím odstraníte odumřelé buňky a krásně ji prozáříte. Kůže se očistí, prokrví, rozproudí se lymfa. Můžete použít lufovou žínku, koupené přípravky, ale i obyčejný cukr.

Vynikající účinky má olej. Třeba olivový nebo kokosový. Buď přidáte pár kapek do koupele, nebo ho vetřete do vlhké kůže a necháte vstřebat.

Skvělým regeneračním přípravkem je med. Velmi doporučuji. Namažte medem celé tělo, zabalte se do prostěradla a nechte v teple koupelny dvacet minut působit. Potom smyjte teplou vodou. Vaše kůže bude jako znovuzrozená.

Svou pokožku můžete hýčkat i vnitřně. Třeba lecitinem, zlatým kolagenem, vitamínem E.

Děkuji moc za rozhovor

www.petraclinic.cz

Čtěte také:

Reklama