Mužský a ženský mozek je jinak rozdělen, jinak v něm pracují hemisféry a jinak jsou i vzájemně propojeny. Výsledkem této diferenciace je akční a pragmatické mužské myšlení na jedné straně a emotivní, sociálně silnější myšlení ženské na druhé straně. Jak vědci zjistili, klíčem k tomuto rozdělení jsou různé hormonální hladiny v průběhu nitroděložního vývoje. I když je mozek zapojen již během prenatálního vývoje, všechny důsledky „hormonální lázně“ z těhotenství se projeví zřetelně až v období dospívání, kdy je mozek uveden do plné činnosti.
Podle těchto výzkumů se zdá, že pokud mají budoucí dívky v embryonálním stádiu nadměrné množství mužských hormonů, jsou to budoucí „mužatky“ s mužským vzezřením a způsobem myšlení. Pokud naopak mají chlapecká embrya nadměrné množství ženských hormonů, stávají se z nich zženštilí přejemnělí muži. Ani velký přebytek těch „správných“ hormonů není v pořádku, neboť z chlapců pak vyrůstají nepřirození útoční supermuži a naopak předimenzované ženy jsou pak příliš emotivními bytostmi s nedostatkem logiky. Všechno chce prostě svou míru.
Proto by se budoucí maminky měly vyvarovat všech událostí, které mohou nepříznivě ovlivnit hormonální hladinu nenarozených dětí. Těmito událostmi mohou být:
1.Velký a dlouhodobý stres – pokud těhotnou ženu potká nějaká tragédie v rodině nebo jiná podobně zátěžová stresová situace, měla by raději vyhledat pomoc odborníka z řad psychologů nebo psychiatrů, aby jí pomohl se se stresem vyrovnat. Rovněž přílišné pracovní nasazení a zátěž může působit jako dlouhodobý stres – je lepší zůstat doma a obětovat část kariéry zdraví miminka.
2. Podávání hormonálních přípravků – žena by vždy měla oznámit lékaři, že je těhotná, a pokud doktor chce ordinovat jakoukoli medikaci, měla by si ověřit, zda jsou to přípravky vhodné pro těhotné ženy.
3. Barbituráty (uklidňující léky „na spaní“) – v žádném případě v těhotentví neužívat! Pokud by se objevil problém nespavosti nebo neklidu, je lépe využívat bylinné nebo aromaterapeutické prostředky, ale vždy po poradě s lékařem.
4. Nadměrná fyzická zátěž – ať už dlouhodobá nebo jednorázová. Těhotná ženy by se měla šetřit a nevystavovat své tělo přílišné námaze.
Reklama