Je jí vážně kus. Měří celých 46 metrů a do New Yorku, kam přijela 17. června roku 1885, ji přivezli taky po kusech. Celým jménem se jmenuje Liberty Enlightening the World - Svoboda přinášející světlo světu - ale lidé jí familiárně říkají Socha Svobody. Ostrůvek, na němž se i s podstavcem tyčí do výše 93 metrů, se původně jmenoval  Bedloe’s Island, teď se mu však podle ní říká Liberty Island - Ostrov Svobody.

Čí to byl nápad?
Tahle 205 tun těžká gigantická kráska, jejíž pouhý ukazováček měří 2,4 metru, vznikla jako nápad kroužku francouzských demokratů, shromážděných kolem člena  Akademie Edouarda de Laboulaye. V době císařské vlády Napoleona III. tak chtěli vyjádřit své sympatie vůči mladé republice na druhé straně oceánu a připomenout, že to byli právě francouzští vojáci, kteří jí přispěchali na pomoc v boji o nezávislost. Úkol vytvořit symbolické dílo zadali mladému alsaskému sochaři Frédéricovi Augustovi Bartholdimu. Jeho spolupracovníkem se stal autor slavné Eiffelovy věže - sám Alexandr Gustav Eiffel.

 

 

Čtyři modely
Bartholdi původně doufal, že socha bude sloužit jako maják pro Suezský průplav a že bude symbolizovat světlo pokroku pronikající do Asie. Nakonec však přijal Laboulayův záměr. Inspiroval se Delacroixovým obrazem Svoboda vede lid na barikády a pro tvář své sochy si jako model zvolil vdovu po slavném výrobci šicích strojů Isaaku Singerovi Isabellu Eugenii Boyerovou. Vzhledem k rozměrům sochy musel celé dílo vytvářet na několikrát. Nejprve zhotovil hliněný model jen o málo přesahující jeden metr, pak model třímetrový a následně více než desetimetrový. Až čtvrtý model byl v závěrečné velikosti a podle něj byla odlita měděná socha. Pláty o tloušťce pouhých 2,4 milimetru byly připevněny na železnou rámovou konstrukci, vytvořenou Eiffelem. Hotové dílo pak bylo 4. července roku 1884 v Paříži předáno americkému velvyslanci.

 Konečně na svém místě!
Socha, rozebraná na několik dílů, byla na francouzské lodi přepravena do New Yorku, kam přibyla 17. června roku 1885. Sestavována byla více než rok a poté byla umístěna na podstavec vysoký 47 metrů, který navrhl americký architekt Richard Morris Hunt. Slavnostní odhalení Sochy Svobody se konalo 28. října roku 1886 za hřmění jednadvaceti dělových salv. Prezident Grover Cleveland při té příležitosti nechal uspořádat velkolepý ohňostroj. Od té doby vítá Socha Svobody všechny lodi vplouvající do newyorského přístavu. U nohou jí leží rozťatá pouta tyranie a levačce svírá desky představující vyhlášení nezávislosti. I její koruna se sedmi paprsky symbolizuje svobodu, kterou má vyzařovat přes sedm moří do sedmi kontinentů. V jejím podstavci je od roku 1972 muzeum dějin přistěhovalectví do Ameriky.

Ale i když je Socha Svobody skutečně kus ženské, není největší ženou světa. Překonala ji „Matka Vlast volá!“ na mohyle kozáka Mamaje ve Volgogradu. Tato žena měří od paty k hlavě 52 metrů a špička jejího meče se vypíná do závratných 85 metrů. Vůbec největší sochou světa pak je se svými 110 metry Buddha Ušiku Daibucu v japonském Ušiku.

Viděla jste Sochu Svobody osobně? Myslíte si, že Spojené státy skutečně přináší světu svobodu? Jakou zemi byste označila za nejsvobodnější na světě? Považujete akce Spojených států v posledních desetiletích za přínos svobodě?

 

 

 

Reklama