Je jí vážně kus. Měří celých 46 metrů a do New Yorku, kam přijela 17. června roku 1885, ji přivezli taky po kusech. Celým jménem se jmenuje Liberty Enlightening the World - Svoboda přinášející světlo světu - ale lidé jí familiárně říkají Socha Svobody. Ostrůvek, na němž se i s podstavcem tyčí do výše 93 metrů, se původně jmenoval Bedloe’s Island, teď se mu však podle ní říká Liberty Island - Ostrov Svobody.
Tahle 205 tun těžká gigantická kráska, jejíž pouhý ukazováček měří 2,4 metru, vznikla jako nápad kroužku francouzských demokratů, shromážděných kolem člena Akademie Edouarda de Laboulaye. V době císařské vlády Napoleona III. tak chtěli vyjádřit své sympatie vůči mladé republice na druhé straně oceánu a připomenout, že to byli právě francouzští vojáci, kteří jí přispěchali na pomoc v boji o nezávislost. Úkol vytvořit symbolické dílo zadali mladému alsaskému sochaři Frédéricovi Augustovi Bartholdimu. Jeho spolupracovníkem se stal autor slavné Eiffelovy věže - sám Alexandr Gustav Eiffel.
Bartholdi původně doufal, že socha bude sloužit jako maják pro Suezský průplav a že bude symbolizovat světlo pokroku pronikající do Asie. Nakonec však přijal Laboulayův záměr.
Konečně na svém místě!
Socha, rozebraná na několik dílů, byla na francouzské lodi přepravena do New Yorku, kam přibyla 17. června roku 1885. Sestavována byla více než rok a poté byla umístěna na podstavec vysoký 47 metrů, který navrhl americký architekt Richard Morris Hunt. Slavnostní odhalení Sochy Svobody se konalo 28. října roku 1886 za hřmění jednadvaceti dělových salv. Prezident Grover Cleveland při té příležitosti nechal uspořádat velkolepý ohňostroj. Od té doby vítá Socha Svobody všechny lodi vplouvající do newyorského přístavu. U nohou jí leží rozťatá pouta tyranie a levačce svírá desky představující vyhlášení nezávislosti. I její koruna se sedmi paprsky symbolizuje svobodu, kterou má vyzařovat přes sedm moří do sedmi kontinentů. V jejím podstavci je od roku 1972 muzeum dějin přistěhovalectví do Ameriky.
Viděla jste Sochu Svobody osobně? Myslíte si, že Spojené státy skutečně přináší světu svobodu? Jakou zemi byste označila za nejsvobodnější na světě? Považujete akce Spojených států v posledních desetiletích za přínos svobodě?
Nový komentář
Komentáře
ivana.kuglerova: Tak jo, díky, na tenhle - třeba to hodím i do novinky :).
Sochu Svobody jsem viděla osobně. Jediné co mě zaujalo,byl nepopsatelný pocit z toho,že ji na vlastní oči opravdu vidím.Největší svobodu poskytuje vlastní myšlení.
ivana.kuglerova: Jedině na email, nemám čas si hrát s obrázkama v shopu
Aja: A nešlo by hodit link? To bych chtěla vidět
.
A víte, že ji zrekonsturovali, aby byla více lidová? Je z ní teď prototyp Američanky
Škoda, že nejdou sem vkládat obrázky
Ornias: chybí ti Hitlerjugend kámo, co? Tak to musíš znát kádrovou rezervu mého nejoblíbenějšího ministra vnitra. Diktátor od narození, ten by se prosadil za každého režimu. Tyto typy za normální lidi nepovažuju.
Nemusíš mi vykat, na sračky v hedvábné punčoše si nepotrpím
P.S.Dost si na těch svých pěti řádcích odporuješ.
Svoboda? No, nevím
USA se chovají stejně jako jakákoliv velmoc "kdo nejde s námi jde proti nám" Ale chtělo by to ještě počkat s hodnocením ještě pár století
Myslím si, že USA "šíří a řeší svobodu" jen ve státech, kde teče ropa apod. O chudé státy se až tolik do krve nezajímají - zajímavé.
Připadá mi, že naši hodnostáři si z USA berou za vzor jen ty věci, které se jim hodí (ty se nehodí nám normálním občanům) a naopak
Rikina: No, já viděla tu Matku Vlast a je to pořádný kus
. Na Sochu Svobody si taky ještě asi chvíli počkám
.
Sochu Svobody jsem neviděla, ale chtěla bych. Musí to být docela monument.
Nicméně asi se bez toho budu muset obejít... Spojené státy se chovají jako světová velmoc, neb si to mohou dovolit, a nedělají to možná vždycky úplně nejšťastnějším způsobem.
Ale důsledky zatím byly spíše pozitivní. Ostatně akce v posledních desetiletích se projeví teprve v dlouhodobém horizontu.
* Ne.
* Asi jako kazda jina "velmoc"
* Nasi.
*
Neviděla.
Světu možná, doma to tak slavné nebude.
Naši, tady panuje naprostá cochcárna.
Nevím. To se uvidí časem.