Vesnice, ve které žiji, spadá do části Moravy, která se nazývá Záhoří. Někdo říká taky Mezihoří, protože se tato oblast skutečně nachází mezi samými horskými vrcholky. Z jedné strany nás obklopuje pohoří Moravské brány s nejvyšší horou Maleník a z druhé strany jsou to Hostýnské vrchy.

A právě v podhůří Hostýnských vrchů leží pravá "valašská dědina", Rajnochovice. Založil ji v roce 1721 bača Mikuláš Rajnoch a vznikla na místě arcibiskupských hamrů.

Už když do vesničky vjedete, upoutají vás mezi modernějšími domy staré dřevěnice, které jsou rozmístěné tu blízko u sebe, tam zase v kopci, každá na jiné straně pod lesem. Vesnice je velice dlouhá, táhne se podél celé cesty až na rozcestí na Bystřici pod Hostýnem a Troják.

Rajnochovice mají asi 500 stálých obyvatel a rozkládají se na ploše 4 145 ha. Mimoto zde naleznete přes 550 turistických chat a rekreačních středisek.
V obci funguje pila a také se zde pálí dřevěné uhlí. Klasické milíře ale byly nahrazeny velkou pecí.

V období 2. světové války se obec stala partyzánskou oblastí a sídlem partyzánské brigády Jana Žižky z Trocnova.

Turistické zajímavosti
Tesák
je významným střediskem zimních sportů. Ale i v jiných ročních obdobích je tady moc krásně. V zimním období zde fungují tři lyžařské vleky a velké množství běžeckých tras. V létě se zase můžete vydat na putování podle turistických značek.

Troják je dalším zimním turistickým střediskem. V létě zase můžete podle turistických tras dojít po hřebeni hor až do 20 km vzdáleného města Valašského Meziříčí.

Hostýn je poutní místo na vrcholu vysokého kopce s katolickým kostelem zasvěceným Panně Marii Hostýnské. Z Hostýna je, stejně jako z Trojáku a Tesáku, překrásný výhled na okolní krajinu.

Na Čerňavě naleznete pískovcová skaliska, na východním svahu pak chráněnou přírodní rezervaci se starým karpatským pralesem a vzácnou květenou. Na západním svahu Čerňavy leží chráněná přírodní rezervace Janče a Smrdutá.

Mým nejoblíbenějším místem je kopec Kelčský Javorník. Při své výšce 865 m n. m. je to nejvyšší hora Hostýnských vrchů. Za pěkného počasí je odsud překrásný výhled na celé panorama Hostýnských vrchů, převážnou část Beskyd, Javorníků, Vsetínských vrchů, Vizovických vrchů na jihu a Oderských vrchů na severu. Jako na dlani máme Moravskou bránu, údolí řeky Bečvy, vidím odsud i naši vesnici, města Hranice na Moravě, Valašské Meziříčí i Bystřici pod Hostýnem.
Pravidelně každý rok podnikáme výšlap na tuto horu, někdy se nám to podaří i vícekrát. Vybíráme si většinou pěkné počasí, ale znám i takové nadšence, kteří pořádají tradiční výšlapy na Nový rok.

Pokud chcete v Rajnochovicích strávit několik dní, můžete si vybrat z ubytování v několika penzionech, soukromí nebo si zvolit hotel. Jeden z penzionů dokonce pořádá pobyty s jízdou na koni.

Z Rajnochovic můžete podniknout výlet i do Rožnova pod Radhoštěm, Zlína, Bystřice pod Hostýnem nebo i do města Hranice na Moravě, které není příliš vzdálené.

Příjemný pobyt v Rajnochovicích vám přeje

Reklama