Většinu svého života jsem prožila v pevném přesvědčení, že záležitost zvaná „výbava“ je dávno přežitým a tak trochu směšným pozůstatkem časů minulých. Prostě něco jako kus pole má a malé telátko, případně novou alma-, almaru.
Moji maminku by nenapadlo ani ve snu, aby mi v prádelníku schraňovala šnuptychle a lajntuchy (krásný jazyk, ta čeština, viďte? :-))) Když jsem se stěhovala ke svému budoucímu manželovi, zabalila jsem do krosny pár hadříků a knížek, nejoblíbenější desky se svázaly provázkem a šlo se. Veškeré skromné vybavení naší první mrňavé domácnosti jsme vybírali a pořizovali společně. Náš vkus se ostatně od estetických představ našich rodičů dost lišil - první povlečení, které jsme si koupili, bylo jasně červené (bílý damašek? Cha!!) a naše první hrnečky z těžké hnědé keramiky (nesnáším cibulák!).
Až do loňského jara jsem si tedy myslela, že výbava a věno jsou pojmy, které patří spíš do literatury a historie. Z tohoto omylu mě ovšem vyvedla jistá kolegyně, se kterou jsem se setkala na novinářské poznávací cestě do Chorvatska. Při večerních sedánkách nad pršutem a rakijí se semlelo ledacos, samozřejmě i nezdárné potomstvo. A ejhle! Nestačila jsem se divit, když mi zmíněná kolegyně – žena velmi rázná, schopná a emancipovaná, výtečná kuchařka i organizátorka - začala s potěšením líčit, jakou že výbavu chystá své skoro dospělé dceři. Když prý někde narazí na výhodnou koupi, hned po ní skočí a do prádelníku uloží. Tak už má dcerunka nastřádáno ručníků, utěrek, samozřejmě taky skleničky a sadu talířů, příbory a kdovíco dalšího. Když jsem se odvážila zeptat, jestli si je jistá, že se to „mladým“ bude líbit, opáčila suverénně: „Líbí nelíbí, do začátku se hodí všechno. Však si časem můžou pořídit něco jiného, až se trochu zmůžou.“
Nakonec, na tom něco je, řekla jsem si. Pro jistotu jsem se pak své starší dcery optala, jestli by třeba nechtěla dostat od maminky výbavu – abych něco, nedejbože, nezanedbala. „Ne. Chci mít pocit, že za všechno, co mám, vděčím sama sobě. Jediný, co bych od tebe po svatbě chtěla, je, abych za tebou mohla kdykoliv přijít a ty by sis na mě vždycky udělala čas,“ odvětila uvědoměle a mě docela spadl kámen ze srdce. Plánování a schraňování hodnot mnoho let dopředu mi není vlastní. Ani nevím, kam bych to všechno dala… byt nevelký a úložného prostoru málo. Ostatně, na svatbu to u nás vážně ještě nevypadá, nejdřív by bylo vhodné aspoň odmaturovat.
A tak dále žijeme ve sladké bezstarostnosti. Doufejme, že se nám podaří vyvdat dcery i bez věna… většinu financí totiž investujeme do vzdělání. Před sto lety by nám to asi neprošlo, dneska by snad už mohlo.
A co si myslíte vy, milé ženy-in? Je normální spíš můj přístup, nebo názor mojí kolegyně?
Dostaly jste od svých rodičů výbavu nebo věno? A jaké?
Pokud ne, vadilo vám to? Byla byste nějakou výbavu uvítala?
Připravila jste/chystáte nějaké to povlečení a příbory pro svou dceru?
Myslíte si, že je to jen záležitost nevěsty, nebo by měl něco přinést do domácnosti i ženich?
Měli by rodiče mladé manžele podporovat, nebo je lepší, když jsou samostatní hned od začátku?
Svěřte se nám na redakce@zena-in.cz a my vás odměníme dárkem!
Nový komentář
Komentáře
Nyotaimori: Myslíš, že yronye by jí byla bližší
mafianka008: Házím šutr, nastav lebzu.
mafianka008: Doplnění - Majucha to myslela ironicky.
mafianka008: Jenže ona to myslela ironicky. Tak si to po sobě přečti, prcky ještě nemáš, tak máš čas. Já měla z ČJ za 3, ale takové hrubky, to by mi byla hanba. Samo dělám chyby, ale s mírou.
mafianka008: já myslím že by ti pár hrubek i odpustily, ale máš jich tam hodně a "výtány" a "kdekoly" je fakt děsný a rve to oči
Manx: spýš penys, ne?
Meander:
* Něco málo.
* Jsem ráda, že jsem se musela ohánět sama.
* Dceru nevedu.
* Na vesnici se to tak často bere, ve městě už tolik ne.
* Rozhodně ne. Lidé musí umět převzít odpovědnost sami za sebe.
tomáš: ale zase máte na co vzpomínat:-)
Blueberry: Kuš. Ypsilon je takové krásné písmenko.
zdravím jelikož se v sobotu vdávám podruhé a doma mám jen samé klučiny tak můj názor na to je,že ať si ti mladí vybaví domácnost dle svých představ a vkusu..od své maminky raději uvítám nějakou tu kačku na víc a vím,že si s budoucím manželem koupíme to co se nám líbí oběma...a maminka?ta to chápe a za to jí moc děkuji
mafianka008: Boze, holka, chodila ty jsi nekdy do hodin cestiny?
do života jsem vstupovala v minulém století (tisíciletí :-) )a ještě studentka.Můj první plat byl 1250,- Kč hrubého.A dítě v 19...Takže cokoliv se v rodičovských rodinách už nehodilo, putovalo k nám "mladým". Ano, sami bychom si toho moc nekoupili (půjčka 50.000), ale nebyla ani později možnost se vzmoct a zařídit se líp...takže jsem velkou část života prožívala mezi nesourodými krámy, bohužel.
No, něco jsem dostala, a něco přinesl manžel, a musím uznat, že zejména z jeho strany to bylo hrozné. Bohužel pořád ještě některé věci i po pěti letech mám, i když se jich snažím zbavit. Pokud bych dětem něco kupovala, tak jen úplné minimum, spíš symbolicky, a opravdu pěkné věci, ne jen výprodeje... když už jim něco dát, tak peníze. Ale zatím děti nemám, tak jsem jednoho dilematu ušetřena..
svym detem (budou-li nejake)umoznim vystudovat. prijde mi to jako nejlepsi mozny vklad do zivota. mi rodice udelali totez pro me a diky tomu nepotrebuji, aby me financne ci materialne podporovali.
Krom toho vseho si myslim, ze lidi se maji brat az ve veku, kdy jsou schopni si za svoje vlastni penize koupit nadobi apod. Jak jinak chteji vyzit s penezma a zaplatit najem nebo hypoteku nerkuli zafinancovat mimino?
A stejne toho povleceni neni treba tolik, ja napriklad otacim porad jen dvoje povleceni, ktere se nam libi, na ostatni by mi bylo lito mista a uz jsem se ho davno zbavila. To same rucniky, bohate nam staci 6 osusek. Nesnasim ty stohy povleceni na chalupe, ktere se kazde jaro musi vyprat, ususit, vyzehlit a zase zpatky ulozit, aby se za cele leto vetsina z nich nepouzila a pres zimu opet zatuchla. Na chalupe take mame plne kredence nadobi a vari se stejne jen na par kusech.
vybava...to tema miluju moje babicka mi jako diteti skolou povinnemu davala k vanocum pravidelne rucniky a uterky a povleceni a ja dostavala nekolik let sprdana, ze nad podobnymi dary neprojevuju dostatek nadseni...nakonec jsem i nad nimi nadseni projevovala...vychova nesla ovoce, ze veci mi byly hned odebrany, ulozeny, opatrovany a preskladavany s tim, ze se budou velice hodit....me to bylo podezrele, ale jako dite jsem neodporovala a babicka dal stala pres noc fronty na skvele povleceni s kytickama, aby mela vnucka vybavu....
a kdyz na to skutecne doslo a ja se stehovala z domova, tak jsem si vzala par rucniku (vsechny nakupovane byly male, takze dobre tak na cviceni, utirame se do osusek), asi tri uterky (mame mycku), zadne prosteradlo ani povleceni, protoze to preci nebudu zehlit o designu ani nemluve....no a tusim jedny hrnky a jedny sklenicky...maminka slzela nad narvanou skrini a ja odchazela do zivota s malym batuzkem ...dodnes tu veci z vybavy jsou a dopouzivava je prave moje maminka neb je to skoda vyhodit
vlastnim detem nehodlam zadnou vybavou otravovat zivot...kdyz to pujde, dostanou nejaky maly byt nebo aspon penize do zakladu na svuj prvni byt....to je asi to nejdulezitejsi...nejaky hrnky a rucniky myslim klidne ozeli
Mně rodiče řekli, že si smím vzít cokoli ze starého nábytku, který chtěli vyhodit a koupit si nový, což jsem učinila, a vybrala si tři skřínky. Dále jsem obdržela staré příbory, neboť si rodiče koupili nové, a děda posléze koupil pro svého prvorozeného vnuka kočárek, nevím, jestli to lze počítat jako věno. Manžel ovšem měl pouze pyžamo a kartáček na zuby, neboť klukům se přece žádná výbava nedává. Toho se držím i já, takže mí dva synové rovněž žádnou výbavu nedostali, a ani nedostanou.
Já jsem se vdávala teprve minulý rok, ale celý rok předtím jsme s mamčou chodili po obchodech a kupovali mi do výbavy věci, které si sama řeknu a které potřebuji...Takže když jsem si rozhodla, že budu mít v koupelně modro-žluté obložení, tak mám ručníky výhradně modré a žluté, přesně tak, jak se mi to líbí..:)
ale co jsou ručníky proti tomu, že mi moje úžasná máma koupila byt a tak jsem zajištěna pro život?!
Svým dětem se pokusím jednou pomoct jak materiálně, tak finančně...uvidíme, co to bude a kdo to bude a taky jak o to bude stát. Ale troufám si říct, že první krůčky valstního života pro dítě bude tak náročné, že uvítá jakoukoliv pomoct...
7kraska: Manželova babička mi kdysi dala hrnec, který tenkrát neměl správnou barvu a správný tvar a pak: na co je mně hrnec? Mám ho ještě dnes, používám ho a kdykoliv ho vidm, vzpomenu na babičku. Ještě že mi drze vnutila svoji vůli a dala mi něco, co jsem tenkrát vůbec nepotřebovala. Měla jsem ji moc ráda a ráda na ni vzpomínám.