kucharem

Nedávno jsem se rozhodl, že se naučím vařit. A to ne jen tak obyčejně, chci být mistr! Můj sen: Vyšvihnout se před přáteli s dokonalým svátečním obědem s předkrmem, polévkou, hlavním chodem a jako sladkou tečkou pak s nějakým skvostným dezertem.

Přihlásil jsem se tedy do kuchařského kurzu pod vedením Vladislava Stupariče ve škole Atelier Culinari.

Moje první lekce

Uvažoval jsem, jak popsat svoje zážitky, a nejlépe bude vzít to po poznatcích. Tak tedy...

Poznatek první: Není nůž jako nůž

kucharemJak nám prozradil náš šéfkuchař, práce s nožem je absolutní základ všeho vaření. Když nás tedy seznámil s kuchyní, ve které se kurz odehrával, dostali jsme jako první úkol pokrájet cibulku najemno. Zvolit jsme si mohli za dvou nožů, podle způsobu krájení - chtěl jsem vyzkoušet oba, kolíbkový způsob i sekání. Jednodušší mi překvapivě přišel kolíbkový způsob, ale naučit se dobře sekání je zase přínosnější, protože tento druh krájení je mnohem všestrannější a použitelnější na více druhů zeleniny.

Poznatek druhý: Vývar

Ač jsem vegetarián, nevyhnul se mi vývar. Udělat dobrý vývar je totiž základ - je vám to doufám jasné. Finta na to, aby se vám nezakalil, zní: Dejte vývar vařiti a nechte ho být. Dobře, to jsem vzal trochu hopem. Do hrnce dáte vše potřebné (to jistě znáte, tak snad jen, že zeleninu nekrájejte moc nadrobno, spíš ji třeba jen pulte), zalijete studenou vodou, dáte na plotnu a přivedete k varu. Potom stáhnete teplotu tak, aby se polévka stále vařila, a už si vývaru nevšímáte - nemícháte, neregulujete teplotu. Raději ani nesbírejte pěnu (neplatí pro červené maso), tu později přecedíte.
A chcete-li, aby byl váš vývar krásně zlatý, přihoďte do něj na řezu spálenou cibuli.

Poznatek třetí: Palačinky mohou být tenké!

kucharem

Ano, vyráběli jsme i palačinky. První zajímavá věc, těsto se nedochucuje, palačinky ochutí jejich náplň dostatečně. Do těsta je dobré dát trochu oleje, aby bylo vláčnější, a špetičku soli. A jak dosáhnout dokonalé tenkosti? Záleží na poměru mléka a mouky, čím méně mouky (čím řidší těsto máte), tím budou palačinky tenčí. Neměřil jsem to, ale řekl bych, že jsem zvládl vyrobit palačinku asi tak dva milimetry silnou.

Poznatek čtvrtý: Válení

kucharem

Píšu-li o válení, nemyslím tím pohodičku na pláži. V kulinářských souvislostech jde samozřejmě o zpracovávání těsta. My jsme váleli těsto na nudle do vývaru a došli hned ke dvěma poznatkům. První je, že pod vál je šikovné dát si mokrý ubrousek, aby ten po lince necestoval. Druhý: Mouku na válení je dobré nasypat si na hromádku do rohu válu a pak jen rozhazovat pod těsto, když je potřeba - je to mnohem rychlejší než stále sahat do dózy.

Poznatek pátý (poslední): V ledničce

kucharem

Ne, nezavřeli mě do ledničky, ale přesto jsem v ní učinil poznatek. Šéfkuchař nám na začátku udělal obsáhlou přednášku, ve které se zabýval výběrem potravin v obchodě a též skladováním v ledničce. Zaujalo mě, že skoro všechno je dobré uschovat po nákupu do potravinové fólie - prodloužíte tak trvanlivost. A finta na košťály a jim podobnou zeleninu (brokolice, květák...), a vlastně i na jakékoli další plody, je přísun vlhkosti. U květáku se to například dělá tak, že skrojíte plátek košťálu a dáte na něj vlhký hadřík, pak teprve zabalíte do fólie.

The konec

kuch

Nejlepší byl závěr kurzu, kdy jsme všechno pěkně zbaštili. Sice jsem si nedal skvěle vypadající zlatistvý vývar, ale palačinky s banánem a čokoládou mi ho mnohonásobně vynahradily. Mistr sice ještě nejsem, ale už umím nakrájet cibuli, udělat palačinky a rozválet těsto, to je slušný základ, ne?

Téma dne: Vaše rychlovky k večeři

Co vaříte na večeři, když zrovna nemáte čas?

Pošlete mi svůj recept na rychlé levné jídlo, které zasytí všechny hladové krky! Čekám ho v redakční poště (viz adresa níže). Když přiložíte i fotku, budete mít větší šanci získat dárek, totiž krásnou soupravu čajů PICKWICK 9 chutí čaje.

Reklama