Nechce se vám do práce?

Určitě to známe všichni – ráno zazvoní budík a nám jen při představě práce vstávají vlasy na hlavě. Asi každý už si minimálně jednou v životě zkusil, jaký je život simulanta. Určitě v rámci školní docházky, kde se „za školu“ chodí běžně, ale v práci…? No, přiznejme si to na rovinu – kolik z vás už vyhledalo lékaře jen proto, že si prostě potřeboval odpočinout a zůstat jeden či dva dny doma… Některé firmy nabízejí svým zaměstnancům možnost využít tzv. „sick days“, tedy volno mimo dovolenou, které si zaměstnanec může vybrat ve chvíli, kdy se necítí dobře, ale zvládne případnou nemoc vyléčit svépomocí. To jsou některé z více či méně seriózních přístupů k absenci v zaměstnání. Server www.prace.cz ale dělal v minulosti průzkum mezi personalisty, aby zjistil, jaké finty na zaměstnavatele používají jejich zaměstnanci ve chvíli, kdy se jim do práce prostě nechce. Zde je několik příkladů omluvenek pro „inspiraci“:

1. Nemohl jsem dorazit do práce z důvodu změny trasy vlaku. Ráno jsem nastoupil do stejného vlaku jako jindy, ale vzhledem ke změně jeho trasy už jsem nestihl přijet do práce.

2. Dostal jsem průjem.

3. Na obličeji mi vyrazila taková vyrážka, že jsem nemohla jít mezi lidi.

4. Netrefila jsem barvu vlasů, takže jsem si druhý den musela jít koupit novou. S tou starou jsem se styděla vyjít kamkoliv, natož do práce.

5. Ráno jsem se oblékala, ale zjistila jsem, že mi neuschlo prádlo. Sušila jsem ho tedy fénem, ale trvalo tři hodiny, než mi uschlo a mohla jsem vyrazit do práce.

6. Děti dostaly takový hysterický záchvat, že je ve školce nechtěli pustit mezi ostatní děti. Protože jsem neměla zajištěné hlídání, musela jsem zůstat s dětmi doma. A neměla jsem v telefonu kredit, abych zavolala do zaměstnání, že nepřijdu.

7. Netrefil jsem do práce, prostě jsem bloudil a najednou jsem nemohl najít cestu…

8. Myslel jsem, že už je sobota. Probudil jsem se pozdě a až v poledne při poslechu rádia jsem zjistil, že je teprve pátek, ale co už se dalo dělat…

9. Ráno jsem šla na odběr krve, ale omdlela jsem tam. Lékař mi pak doporučil zůstat celý den v posteli.

10. Metro mi skříplo ukazováček do dveří, čekala jsem pak 4 hodiny na záchrannou službu.

Nevěříte, že tyto omluvenky má vůbec někdo odvahu přinést do práce? Věřte, ale v praxi je nezkoušejte, pokud už nemáte v záloze novou práci… Personalisté a nadřízení totiž vždy prokouknou nepodloženou omluvu, tedy spíš výmluvu, a na zaměstnance pak čeká v lepším případě trvalá nedůvěra, v tom horším pak nějaká sankce ze strany zaměstnavatele. 

Reklama