V dnešní době je prevence zubních potíží velmi účinná, pokud ovšem dodržujeme správně a pravidelně zásady ústní hygieny.
Nástroje k čištění zubů
Samozřejmě nejpopulárnějším nástrojem čištění je klasický kartáček, ale ne každý je vhodný pro všechny. Výběr typu kartáčku podle tvrdosti a tvaru štětinek byste měli konzultovat se svým zubařem. Dalšími důležitými nástroji jsou mezizubní kartáček, což je jakési chlupaté párátko, jímž by se měly zuby čistit minimálně jednou denně, a to večer, aby přes noc nezůstávaly v mezizubních prostorách zbytky jídla – základy pozdějších kazů. Stejnou službu, ale méně důkladně, vám udělá dentální nit. Dále je dobré vlastnit jednosvazkový kartáček, který kvalitně vyčistí jednotlivé zuby tzv. sólo technikou.
Vlastní čištění
Obecně by se zuby měly čistit směrem od dásní ke korunkám, a to velmi důkladně, zároveň promasírovat dáseň a zároveň vyčistit zub po celé délce. Nejprve vyčistíme všechny zuby z vnějšku, pak zevnitř. Nejkratší doba čištění zubů jsou tři minuty, to ovšem platí pouze pro lidi s pravidelnými zuby bez problémů s dásněmi. Pokud máte v ústech nerovnosti nebo máte parodontózu, bude vám pořádné čištění trvat mnohem déle.
Nepřeceňujte pastu
Zubní pasta je jenom pomocným prostředkem. Usnadňuje a urychluje čištění, ale není všemocným kouzelníkem, který zuby vyčistí za nás.
Samozřejmě jednou z nejdůležitějších zásad zůstává pravidelné návštěvy zubního lékaře a preventivní prohlídky, které by vám měly zaručit krásný a zdravý úsměv.