Při cestě z Čech je nejlepší zvolit směr Wien - Graz - Villach. Již tato cesta je ve své druhé části velmi příjemná, silnice je lemována horami, každou chvíli ji protínají tunýlky. Nejrychlejší varianta pro průjezd z Rakouska do Slovinska je tunel Karavanke (cca 8 km), který leží na samé hranici těchto dvou zemí. Nedaleko od hranice se nacházejí nejznámější horská střediska slovinských Julských Alp - Bohinj, Bovec, Kranjska Gora, Bled. Zatímco Kranjska Gora je především lyžařským centrem, v oblasti Bohinje a Bledu lze absolvovat množství pěších tůr, cyklistických výletů nebo jen nenáročných vycházek. Krajina je zde opravdu nádherná. Strmé štíty hor (nejvyšší Triglav má 2864 m) se tyčí nad malebnými údolíčky a lákají ke zdolání horolezce anebo novodobé Ikary - paraglyding je zde velmi populární. Odvážlivci na raftech či kánoích se zase vrhají za dobrodružstvím do zpěněných vod divoké řeky Soči. Množství funkčních a kvalitně vybavených kempů svědčí o tom, že sport a turistika jsou zde na prvním místě. Pokud patříte spíše mezi pohodlnější, nemusíte daleko. Pěší vycházka okolo Bledského jezera se hodí i pro malé děti, urychlit ji můžete jízdou na kole nebo zde velmi populárních kolečkových bruslích. Úžasně čistá zelenomodrá voda je průzračná do velké hloubky a kvetou na ní místy lekníny. Pokud se rozhodnete navštívit ostrůvek s kostelíkem uprostřed jezera, všude čekají ochotní převozníci s gondolami anebo si můžete najmout vlastní člun. Nad jezerem se tyčí starobylý hrad a pod hradem naleznete spoustu kavárniček, kde si rozhodně musíte dát místní specialitu, ořechovou potici - speciální závin z kynutého těsta, anebo obrovský žloutkový řez.
Když se už nabažíte hor, nabízí se další zajímavosti. Slovinsko je protkáno rozličnými jeskyněmi (v místní řeči nazvanými "jama"), z nichž největší, Postojanska jama, se nachází v blízkosti města Postojna, přímo u trasy dálnice z Lublaně k moři. Nenechte se odradit poměrně vysokým vstupným a rozhodně si tento zážitek dopřejte. Malý vláček, spíše sedačky jako na pouti, vás dopraví spletitou sítí podzemních chodeb a jeskyní až do samého nitra. Celou cestu se můžete kochat překrásnými krápníky v roztodivných tvarech a seskupeních, vše je velmi šikovně osvětlené. V centru jeskyně je konečná a pěší vycházka s komentářem průvodce. Občas jakoby náhodou zhasne světlo a pohltí vás vlhká ledová tma. Budete-li mít štěstí, natrefíte na pěvecký sbor, který přímo v nitru podzemí zpívá chrámové písně s fantastickou akustikou. V závěru vycházky vás čeká bazének s malým podzemním ještěrem - salamandrem - a potom už opět cesta vláčkem zpět nahoru. Doporučuji se pořádně obléct, protože prohlídka trvá hodinu a půl a v jeskyni je stálá teplota okolo 8 stupňů a dost vysoká vlhkost.

Váš cíl už je poměrně nedaleko, ale ještě máte možnost navštívit městečko Lipice a jeho přilehlé farmy, kde se chovají světoznámí koně - lipicáni. A potom už se před vámi rozevřou hory a na pozadí se objeví modrý horizont moře. Slovinské pobřeží Jadranu je dlouhé jen 46 kilometrů, proto také většina turistů raději míří k sousedům, na skalnaté pláže chorvatské Istrie. Ale o té zase někdy jindy…

Šárka Kunická
Reklama