Mám za sebou tu nejúžasnější dovolenou svého života. Více než týden ve francouzské Provence. Kdo tento kouzelný kout navštívil, ten určitě pochopí, že jsem v této voňavé krajině nechala kousek svého srdce a toužím se sem vrátit.
Kromě nádherné krajiny mi samozřejmě učarovala i zdejší kuchyně, nabídka v obchodech i na trzích a způsob, jakým místní lidé přistupují k jídlu. Nadšeně jsem si nakoupila některé místní speciality a už se těším, až z nich budu doma vařit.
Jako první jsem vyzkoušela rýži z oblasti Camargue. Tato národní přírodní rezervace se rozprostírá v deltě řeky Rhony a je jediná, kde se pěstuje rýže ve Francii, a jedna z mála v Evropě. Je to díky mokřinám, které se tady rozprostírají na velké ploše. Rýže je velice kvalitní a ve francouzských obchodech je na výběr z mnoha druhů - černá, celozrnná, s různými sušenými květy či ovocem.
Kromě rýže z Camargue jsem do tohoto receptu použila také mořskou sůl z Francie, sušené šalotkové koření a cibuli koupenou na francouzském tržišti. Nebudu jako Babica, abych vám psala, že když nemáte rýži z Camargue, použijte tu, co koupíte v našich obchodech, a když nemáte ani tu, použijte brambory. Originální francouzskou rýži koupíte v obchůdku Provence Nature. Cibuli použijte naši, sůl jakou máte doma a koření také podle chuti.
Potřebujete
8 horních kuřecích stehen
2 velké cibule
šalotkové koření
mořská sůl
rýže z Camargue
čerstvě mletý pepř
kousek másla
2 stroužky česneku
Postup
Kuřecí stehna osolíme, vložíme do pekáčku a podlijeme trochou vody. Okořeníme čerstvě mletým pepřem a šalotkovým kořením. Toto koření už při otevření lahvičky překrásně voní a na kuře je výborné. Cibuli oloupeme a nakrájíme na osminky. Přidáme ke kuřeti. Polovinu jedné cibule si necháme stranou. Česnek oloupeme, nakrájíme na plátky a také přidáme do pekáče.
Dáme péct do trouby, na 220 °C, asi půl hodinky.
Mezitím si připravíme rýži. V hrnci rozpustíme kousek másla, na kterém osmahneme polovinu cibule nakrájenou na malé kostičky. Po chvilce přidáme propláchnutou rýži, promícháme a osolíme.
Zalijeme vodou a vaříme asi 15 až 20 minut.
Podáváme společně, rýži přelitou vypečenou šťávou z masa.
Dobrou chuť přeje elly.
Nový komentář
Komentáře
Anai — #8 Pro itálii, to platí... italské zboží je tady dvakrát tak drahé. Pro francii ale ne. Za stejnou cenu je to tam i tady, málo kdy je něco levnějšího a hlavně.... V krámku s typickými francouzskými suvenýry, člověk naprosto bez problémů koupí dijonskou hořčici Nový Dvůr. To mně dojalo.
elly — #4 Koření není nikdy dost - a hlavně bylinek. Jé, já dostala hroznou chuť na nějakou tu černou nebo červenou rýži... natur - klasickou bílou nemusím. Jenže právě jsem se vrátila z nákupu (v Bille se, tuším, dá sehnat) a už není času ani minutka.... A do Francie bych jela nakupovat hned - i když i tady se dá zajít do speciální prodejny v Praze, akorát je to asi dražší, než na místě a hlavně - na dovolené má člověk čas nakupovat úplně všechno.
OlgaMarie — #6 Minulý týden tam nebyl ani jeden. Ale zato tam byl fakt krásnej záchranář. Asi byl odněkud půjčený, takhle francouzi obvykle nevypadají.
Tak v Camargue mě nejvíc ohromili plameňáci, když vzlétli!
Ve vteřině rudé nebe!
I kdybych si nakrásně koupila v obchodě rýži přímo francouzskou, tak kde seženu šalotkové koření?
Solei — #2 cibule rýži nezprzní, ale příjemně dochutí. Samozřejmě není potřeba ji prznit dalším kořením...
Výsledek na talíři ovšem vypadá výborně
Vzhledem k tomu kolik stojí rýže z Camarque tak bych ji neprznila cibulí.
Pro cukrovkare nepripada v uvahu. Ryze je samej cukr a nic.